Zrušme vyššie územné celky, navrhuje Beblavý. Fico vidí len výkrik

Zrušme vyššie územné celky, navrhuje Beblavý. Fico vidí len výkrik

12.1.2017 15:44 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Marko Erd

Vyššie územné celky by mohli zaniknúť už v roku 2017, a to bez náhrady. Legislatívu v tomto znení predložili na zasadnutie parlamentu nezaradení poslanci Katarína Macháčková a Miroslav Beblavý. Dohromady ide o novelizáciu 28 zákonov, vrátane novely Ústavy. Beblavého iniciatíva je podľa Roberta Fica len nezaujímavým výkrikom človeka bez politického krytia.

Zrušme vyššie územné celky, navrhuje Beblavý. Fico vidí len výkrik

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Vyššie územné celky by mohli zaniknúť už v roku 2017, a to bez náhrady. Legislatívu v tomto znení predložili na zasadnutie parlamentu nezaradení poslanci Katarína Macháčková a Miroslav Beblavý. Dohromady ide o novelizáciu 28 zákonov, vrátane novely Ústavy. Beblavého iniciatíva je podľa Roberta Fica len nezaujímavým výkrikom človeka bez politického krytia.

Nepriniesli oživenie

Jesenné voľby do VÚC v roku 2017 by sa podľa Beblavého návrhu už nekonali a štát by zrušením krajov počas najbližších piatich rokov ušetril viac ako 200 miliónov eur, a to zrušením volieb či nákladov na fungovanie zastupiteľstva. Opozičná poslankyňa Macháčková tvrdí, že po pätnástich rokoch existencie možno zhodnotiť, že žiaden zo zásadných cieľov VÚC sa nenaplnil.

"Jedným bolo zníženie regionálnych rozdielov. Tie však buď ostali zachované, alebo sa prehĺbili. Nebol ani naplnený cieľ efektívnejšej správy veci verejných. Počet zamestnancov VÚC sa zvýšil a dlh krajov narástol z nuly na 370 miliónov eur," povedala na tlačovej konferencii.

Kraje podľa jej slov nepriniesli ani oživenie demokracie a väčší záujem o správu veci verejných, keďže volieb do VÚC sa zúčastňuje len asi každý piaty obyvateľ. Beblavý vysvetlil, že kompetencie VÚC by sa mali prerozdeliť medzi obce a mestá na jednej strane a štát na strane druhej. Mestá a obce by mali prevziať napr. školské, sociálne či kultúrne zariadenia, najmä tie, ktoré majú miestny charakter.

Spúšťajú online petíciu

Tam, kde mestá nie sú vhodné, malo by mali kompetencie prejsť pod štát. Napr. cesty v správe VÚC by mali prejsť pod Slovenskú správu ciest, avšak okrem tých, ktoré sú v intraviláne miest a obcí. Pod štát by išli aj kompetencie, ako je územné plánovanie, autobusová doprava, ale aj nemocnice. Podiel VÚC na dani z príjmu fyzických osôb sa má prerozdeliť medzi obce a štát tak, že obce a mestá dostanú 88 percent z výnosu a štát 12.

Beblavý si uvedomuje, že na podporu zmien je potrebných minimálne 90 poslancov. "Strany, ktoré dohromady reprezentujú 85 poslancov, sa v minulosti vyjadrili za zrušenie krajov". Spomenul predstaviteľov Smeru, SaS a Sme rodina. K nim by sa pridali aj štyria nezaradení poslanci okolo Beblavého. "Nie sme teda ďaleko od ústavnej väčšiny," povedal. Na podporu svojho návrhu spúšťajú Beblavý a Macháčková aj online petíciu.

Fico: Beblavý je bezvýznamný

Návrh opozičníkov predsedu vlády Roberta Fica nezaujíma. "Je to výkrik, nepodstatný, nezaujímavý, nikoho to netrápi, čo pán Beblavý v tejto situácii hovorí. Mňa tento návrh pána Beblavého absolútne nezaujíma, pretože je úplne irelevantný," vyhlásil Fico na tlačovej konferencii. Beblavého označil za bezvýznamného poslanca.

"Predstavte si, že máte nejakého samostatného bežca v Národnej rade, v podstate bezvýznamného poslanca bez akéhokoľvek politického krytia, ktorý prešiel už všetkými možnými politickými subjektmi, aké tu existujú. Poslanca, ktorý nevedel vysvetliť, odkiaľ zobral peniaze na výstavbu rodinného domu, ktorý zneužíval Transparency International. Poslanca, ktorého by som sa rád spýtal na pôsobenie možno jeho rodičov v súvislosti s privatizáciou. A tento samostatný úplne bezvýznamný bežec oznámi verejnosti, že on ide zrušiť VÚC. Nuž teda, oznamujem mu, že na zrušenie VÚC potrebuje zmenu Ústavy SR," reagoval na Beblavého návrh Fico.


Beblavý podľa neho nevolal koaličným stranám, aby s nimi hovoril o podpore jeho návrhu. Na zmenu ústavy treba aspoň 90 hlasov. Opozícia bez koalície nemá šancu takúto úpravu presadiť. Ani súčasná koalícia sama nemá ústavnú väčšinu a na prijatie ústavných zmien potrebuje pomoc koalície. Koaliční predstavitelia neraz žiadali opozíciu, aby svoje návrhy na ústavné zmeny konzultovala s koalíciou, keďže jej hlasy potrebuje. Podľa Fica nemožno fungovať tak, že niekto príde a ako hotovú vec oznámi, že ide zrušiť VÚC. "A pritom má jeden jediný hlas v Národnej rade," doplnil.


Fico pripomenul, že v parlamente je v druhom čítaní návrh na zrušenie druhého kola volieb predsedov krajov, tí by sa po novom mohli voliť len v jednom kole. Vláda návrh odobrila. "V druhom kole volieb do VÚC nám niekedy klesala účasť možno na 10 percent. Kde už je potom tá demokratickosť a miera zastúpenia ľudí pri rozhodovaní," vysvetlil zámer koalície nahradiť dvojkolovú voľbu jednokolovou.

Viac
k Téme