Banská Bystrica zažije svetelné divadlo už tento víkend

Banská Bystrica zažije svetelné divadlo už tento víkend

30.9.2016 13:58 | PR

Banská Bystrica sa počas dvoch nocí 30.9. - 1.10.2016 zmení na veľké openspace javisko, na ktorom sa odohrá niekoľko svetelných predstavení súčasne.

Banská Bystrica zažije svetelné divadlo už tento víkend
  • Zdieľať

Banská Bystrica sa počas dvoch nocí 30.9. - 1.10.2016 zmení na veľké openspace javisko, na ktorom sa odohrá niekoľko svetelných predstavení súčasne.

Festival svetla a tieňa priblíži malým i veľkým nadšencom súčasné svetelné umenie. Festival s medzinárodným významom konfrontuje technologické vymoženosti a historickú koncepciu mesta Banská Bystrica. Organizátori sľubujú divákom netradičný a unikátny zážitok.

Druhý ročník Festivalu svetla a tieňa nadväzuje na pozitívne ohlasy divákov prvého ročníka, ktorý vznikol v Banskej Bystrici v roku 2015, vyhlásenom za Medzinárodný rok svetla a technológií, založených na svetle. Festival predstavuje najmä architektonické a historické lokálne kontexty z inej perspektívy. Tím organizátorov sa aktívne podieľa na rozvoji umenia a jeho konvenčného vnímania širokou verejnosťou, prostredníctvom prepojenia historických špecifík a mestských legiend so súčasnými modernými kreatívnymi technológiami ako je laser, holografia, luminografia či experimentálna hudba. Festival tak divákom sprostredkúva silu rozvoja technológií, ich význam a vplyv.

Známe budovy a symboly mesta sa tak už tento víkend premenia na tajuplné objekty! Vďaka možnosti regulovania nadmerného verejného osvetlenia organizátori sľubujú divákom ešte silnejší zážitok, než v minulom ročníku festivalu. „Chceme inšpirovať, vzdelávať a zabávať. Prepojiť so svetlom a umením nielen fanúšikov, ale aj umeleckú a odbornú verejnosť. V neposlednom rade by sme radi divákom predstavili Banskú Bystricu v novom „svetelnom šate“. Koncepcia spája nielen rôzne druhy umenia, ale poskytuje mladým umelcom a kreatívcom možnosť veľkorysej realizácie a vzájomnej inšpirácie. Návštevníkom sľubujeme skutočne netradičné zážitky,” uviedla manažérka festivalu Dagmar Rajčanová.

Tohtoročný Festival svetla a tieňa sa bude niesť tiež v znamení medzinárodnej spolupráce. Vďaka podpore Medzinárodného vyšehradského fondu, v rámci projektu V4 - Kreatívna mládež, sa na predstaveniach budú, okrem slovenských umelcov, podieľať aj mladí kreatívci z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Samotným realizáciám počas festivalu predchádzalo Kreatívne laboratórium, ktoré otvorilo dvere tradičným inšpiratívnym líniám ako ústny folklór a špecifiká z histórie mesta a inšpirovalo k novým umeleckým stvárneniam. Výsledná štúdia tak vnáša svetlo do kultúrneho potenciálu mesta pod Urpínom. Mladí umelci, aktívni v tomto projekte, si vyskúšajú tvorbu diel na základe aplikovaného výskumu. Budú sa podieľať na vytvorení diel medzinárodného festivalu, čo rozvinie ich analytické myslenie a schopnosť aplikovať vedomosti v praxi v interkultúrnom kontexte. V neposlednom rade posilní ich budúcu uplatniteľnosť, či rozvoj samotného kreatívneho priemyslu v regióne krajín V4. Budú tak vzdelávať nielen seba, ale o svoje nápady a zručnosti obohatia aj vďačné publikum.

Spoznajte Banskú Bystricu z iného uhla pohľadu. Objavte jej tajomstvá pod rúškom tmy. Festival svetla a tieňa sa bude konať 30. septembra a 1. októbra 2016 od 19:30 do 23:00 hod.Viac na www.svetlo-tien.sk.

Festival sa zaraďuje medzi nové významné kultúrne podujatia s medzinárodným charakterom. Organizátormi Festivalu svetla a tieňa 2016 sú OZ „Kultúrne Slovensko“, OZ TRAKT a Mesto Banská Bystrica. Spoluorganizátormi festivalu sú SLOS profesionálne osvetlenie, PR a komunikačná agentúra Essence communications, kreatívna agentúra In agency a Múzeum SNP. Festival z verejných fondov podporil Fond na podporu umenia, koná sa pod záštitou primátora mesta Jána Noska a s finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu a mesta Banská Bystrica.