Predsedovia strán podpísali novú Koaličnú dohodu, štvorkoalícia skončila

Predsedovia strán podpísali novú Koaličnú dohodu, štvorkoalícia skončila

1.9.2016 10:47 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Predsedovia politických strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár podpísali na Bratislavskom hrade novú Koaličnú dohodu. Z doterajšej štvorkoalície po necelých šiestich mesiacoch vypadla strana Sieť, ktorá prišla o väčšinu poslancov.

Predsedovia strán podpísali novú Koaličnú dohodu, štvorkoalícia skončila

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Predsedovia politických strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár podpísali na Bratislavskom hrade novú Koaličnú dohodu. Z doterajšej štvorkoalície po necelých šiestich mesiacoch vypadla strana Sieť, ktorá prišla o väčšinu poslancov.

Vložiť video

Zmeny pomerov

Zmeny pomerov v doterajšej koalícii spustil prestup piatich poslancov Siete Andreja Hrnčiara, Martina Fedora, Eduarda Adamčíka, Igora Janckulíka a Kataríny Cséfalvayovej do klubu Mosta-Híd. Strana Bélu Bugára sa tak s 15 poslancami dostala na úroveň SNS. V Sieti zostali len expredseda Radoslav Procházka a Alena Bašistová. Lídri však už skôr vyhlásili, že koalícia má naďalej 81 hlasov v parlamente, rátajú teda aj s Procházkom a Bašistovou.

Presuny poslancov tiež spôsobili, že Sieť prišla o jediné ministerstvo, ktoré mala. Novým šéfom rezortu dopravy sa po Romanovi Brecelym stal Árpád Érsek. Posty štátnych tajomníkov si po Sieti rozdelili Most-Híd a SNS.

Viac
k Téme

Nová dohoda takmer po pol roku

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali Koaličnú dohodu 22. marca 2016, teda 17 dní po parlamentných voľbách. Procházka ako vtedajší šéf Siete po podpise dohody povedal, že táto zostava národnej dohody má pred sebou úlohu svojím vlastným výkonom vrátiť ľuďom dôveru, že štát bude poskytovateľom verejných služieb.

"Že je tu rovnosť pred zákonom. Dôvera sa neobnoví zo dňa na deň, ale musíme sa o to usilovať. Pre Sieť je dôležité, aby vládna väčšina svojím výkonom dala pocit zastúpenia aj tým, ktorí ju nevolili. Musíme konať v prospech všetkých občanov bez ohľadu na ich politický názor," povedal v marci.

Viac
k Téme

Fico: Táto koalícia je schopná riadiť tento štát

"Asi to tak osud chcel, že sa opäť stretávajú predsedovia politických strán a podpisujeme novú koaličnú zmluvu. Potrebujeme reagovať na zmenené pomery v Národnej rade SR. Som presvedčený, že podpis koaličnej zmluvy je prejavom záujmu troch strán pokračovať v stabilnej demokratickej vláde. Politická stabilita je mimoriadne dôležitá," povedal Fico s tým, že napriek uzavretiu novej koaličnej zmluvy nedošlo k žiadnym zmenám v programových prioritách vlády.

Podľa jeho slov vláda za prvé mesiace od volieb ukázala profesionalitu. "Táto koalícia je schopná riadiť tento štát. Ukázali sme elementárnu politickú stabilitu, ktorú potrebujeme v týchto neľahkých časoch. Proti tejto koalícii neexistuje žiadna alternatíva a hovorím to s úplnou vážnosťou. Odmietame alternatívu chaosu, nenávisti, politických novotvarov, alternatívu založenú len na obviňovaní. Urobíme všetko preto, aby táto vládna zostava vydržala celé volebné obdobie, aby sme nedali šancu avantúram, ktoré sledujeme na dennej báze," zdôraznil premiér.

Podľa Danka je dôležité, aby štát fungoval

Líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko zdôraznil, že nie každý národ má šťastie mať vlastný štát, je len pár vyvolených. "Ale správame sa k sebe neúctivo, hanlivo, často nás viac zaujíma negativizmus, urážka či populizmus. Za čias komunizmu sme sa naučili štát nenávidieť. Je preto dôležité, aby štát fungoval a na to je dôležité, aby tu boli funkčné politické strany," myslí si.

Danko je hrdý na to, že predsedovia Smeru-SD a Mosta-Híd Robert Fico a Béla Bugár sú chlapi s vlastnosťami, že sa vedia pousmiať, ale vedia byť aj tvrdí. Na druhej strane kritizoval niektoré opozičné strany, napr. hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré má len štyroch členov. "Hádam nechcete, aby takíto blázni riadili štát, aby zodpovedali za Slovensko, prijímali zahraničné návštevy. Ak si niekto želá Luciu Ďuriš Nicholsonovú, Richarda Sulíka či Igora Matoviča za premiéra, neprajem mu to ani v najhoršom sne," odkázal. Danko zároveň tvrdí, že si je plne vedomý, že tu nemusí byť večne. "Ale som pripravený sa zodpovedať za svoje obdobie v koalícii," dodal.

Bugár tvrdí, že po turbulenciách v bývalej koaličnej strane Sieť iná možnosť, ako podpísať novú Koaličnú dohodu, nebola. "Pre Most-Híd je to výzva, ako využiť potenciál nových členov nášho klubu. Je to obrovská zodpovednosť, získali sme ďalšie pozície. Som presvedčený, že toto rozhodnutie bolo jediné správne. Vznikla trojkoalícia, ktorá stojí za Programovým vyhlásením vlády, zabezpečuje stabilitu a naplnenie Ústavy SR," uzavrel.