EL: Do semifinále všetky tri španielske kluby, Sporting nad sily Charkova

5.4.2012 23:23

Postup do semifinále Európskej ligy 2011/2012 vo futbale si vo štvrtok vybojovali všetky tri španielske kluby - FC Valencia, Athletic Bilbao a Atletico Madrid. Kvarteto najlepších tímov európskej pohárovej súťaže číslo dva doplnil po štvrťfinálových odvetách portugalský zástupca Sporting Lisabon, ktorý sa v ďalšej fáze stretne s Bilbaom.

V španielskom derby si Valencia zmeria sily s Atleticom Madrid a je isté, že Primera division bude mať 9. mája vo finále v Bukurešti minimálne jedno želiezko v ohni.

Valencia po prehre 1:2 na pôde Alkmaaru začala doma vo veľkom štýle a dvoma zlepenými gólmi francúzskeho reprezentačného stopéra Adila Ramiho naklonila misky váh na svoju stranu. Po zmene strán sa na radosť domácich fanúšikov presadil Jordi Alba a definitívne zlomil odpor súpera. V 80. minúte ešte Pablo Hernandez technickou strelou z hranice šestnástky prikrášlil výsledok na konečných 4:0.
Až štvrťfinále sa stalo konečnou stanicou pre útočne ladený Metalist Charkov. Ukrajinský "čierny kôň" súťaže po prehre 1:2 v Lisabone iba remizoval doma so Sportingom 1:1, čo mu na historický prienik do semifinále nestačilo. Atletico Madrid postúpilo cez Hannover 96 po výsledkoch dvakrát 2:1.

Najlepšiu východiskovú pozíciu zo všetkých mužstiev mal Athletic Bilbao, ktorý pred týždňom vyhral v Nemecku 4:2 a v odvete so Schalke 04 Gelsenkirchen mu na postup stačilo trikrát neinkasovať. S desiatimi gólmi najlepší strelec doterajšieho priebehu EL Holanďan Klaas-Jan Huntelaar síce poslal hostí do vedenia, ale ešte pred prestávkou vyrovnal Ibai Gomez. Schalke sa nevzdalo, Raul v 52. minúte opäť poslal bundesligistu do vedenia, no dlho sa z neho so spoluhráčmi netešil, keď už o tri minúty vyrovnal Markel Susaeta. Viac gólov už diváci na štadióne San Mames nevideli, čo znamená, že baskický klub a premožiteľ Slovana Bratislava v skupinovej fáze po Manchestri United vyradil ďalšieho súpera zvučného mena.

Prvé zápasy semifinále sú na programe 19. apríla, odvety 26. apríla.
sumáre 2. zápasov štvrťfinále EL 2011/2012:

FC Valencia - AZ Alkmaar 4:0 (2:0)
Góly: 15., 17. Rami, 56. Alba, 80. Hernandez, rozhodoval: Královec (ČR)
/prvý zápas: 1:2, postúpil FC Valencia/

Athletic Bilbao - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:2 (1:1)
Góly: 41. Gomez, 55. Susaeta - 29. Huntelaar, 52. Raul, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)
/prvý zápas: 4:2, postúpil Athletic Bilbao/

Metalist Charkov - Sporting Lisabon 1:1 (0:1)
Góly: 57. Cristaldo - 44. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Clattenburg (Angl.)
/prvý zápas: 1:2, postúpil Sporting Lisabon/

Hannover 96 - Atletico Madrid 1:2 (0:0)
Góly: 81. Diouf - 63. Adrian, 87. Falcao, rozhodoval: Collum (Škót.)
/prvý zápas: 1:2, postúpilo Atletico Madrid/