Štvorkoalícia je oficiálne na svete, dohodu slávnostne podpísali na Hrade

Štvorkoalícia je oficiálne na svete, dohodu slávnostne podpísali na Hrade

22.3.2016 16:27 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR

Lídri štyroch strán novej vládnej koalície na Bratislavskom hrade slávnostne podpísali novú koaličnú zmluvu. Druhá vláda Roberta Fica v stredu po prvom zasadnutí parlamentu podá demisiu a podá štafetu tej tretej.

Štvorkoalícia je oficiálne na svete, dohodu slávnostne podpísali na Hrade

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Lídri štyroch strán novej vládnej koalície na Bratislavskom hrade slávnostne podpísali novú koaličnú zmluvu. Druhá vláda Roberta Fica v stredu po prvom zasadnutí parlamentu podá demisiu a podá štafetu tej tretej.

Vložiť video

V tieni teroristických útokov

Predseda Smeru-SD Robert Fico má pocity veľkého smútku, veľkej obavy a veľkého presvedčenia. Priznal to v prejave po tom, ako štyri strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť podpísali koaličnú dohodu.

"Dnešný významný akt sa koná v tieni závažných tragických udalostí. Ako premiér prejavujem plnú solidaritu belgickému premiérovi, ako občan ju prejavujem všetkým občanom Belgicka a ako človek všetkým, ktorí prišli o svojich príbuzných a priateľov," odkázal na margo teroristických útokov v Bruseli, ktorých obete si lídri uctili minútou ticha.

Fico má obavu, či dokážu demokratické režimy typické politickou korektnosťou reagovať na podobné javy. "Len silné a stabilné vlády sú schopné reagovať na terorizmus a jeho prejavy. Ak chceme, aby sa Slovensku ďalej darilo, potrebujeme elementárnu bezpečnosť a pokoj v krajine," vyhlásil.

Robert Fico je smutný aj z toho, čo sa deje u nás doma. "Vláda ešte ani nevznikla a médiá a opoziční poslanci sú plní nenávisti, obvinení a vyhrážok. Je to konanie, ktoré na Slovensku nepoznáme. Nežiadam podporu, ale žiadam rešpekt, lebo robíme to, čo je založené na výsledkoch volieb. Iná alternatíva nie je, je len alternatíva chaosu, nedemokratickej úradníckej vlády alebo nezmyselných predčasných volieb. Náš postup je demokratický a štandardný," uistil.

Premiér tiež povedal, že kto seje vietor, zožne búrku. "Želám si pokračovať v atmosfére, v akej sme začali naše koaličné rokovania, teda v atmosfére vzájomného porozumenia a hlbokých kompromisov. Urobím všetko pre to, aby zodpovednosť, vzájomné porozumenie a kompromisy zdobili aj novú vládu SR," dodal.

Lídri štvorkoalície podpisujú koaličnú dohodu. Zdroj: TASR
Lídri štvorkoalície podpisujú koaličnú dohodu. Zdroj: TASR

Vrátiť ľuďom dôveru v štát

Predseda SNS Andrej Danko priznal, že sa mu splnil sen o tom, že najstaršiu politickú stranu opäť dostal do politickej hry. "Stranu, ktorá bola symbolom korupcie a hulvátstva som dostal opäť za politický stôl. Tak, ako sa menila SNS, musia sa meniť aj pomery v našej spoločnosti," odporučil.

Podľa Danka je nová vláda vládou obrovských kompromisov a nebude ľahká. "Vedomí si svojej zodpovednosti sme prekonali svoje egá, aby v budúcnosti nebolo v parlamente zoskupenie, ktoré bude riešiť problémy so zbraňami," povedal.

Podľa šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára podpisujú lídri koaličnú dohodu v najťažšom období pre SR a v najneočakávanejšom zložení. "SR sa mení a nie som si istý, či k lepšiemu. Volebné výsledky postavili každého z nás pred ťažké rozhodnutie. Slovensko potrebuje stabilnú a akcieschopnú vládu. Most-Híd si uvedomuje výzvy. Postavili sme sa k nim zodpovedne, aby sme prispeli aj k zmene štýlu vedenia krajiny," podčiarkol.

Predseda #Siete Radoslav Procházka tvrdí, že táto zostava národnej dohody má pred sebou úlohu svojím vlastným výkonom vrátiť ľuďom dôveru, že štát bude poskytovateľom verejných služieb. "Že je tu rovnosť pred zákonom. Dôvera sa neobnoví zo dňa na deň, ale musíme sa o to usilovať. Pre #Sieť je dôležité, aby vládna väčšina svojím výkonom dala pocit zastúpenia aj tým, ktorí ju nevolili. Musíme konať v prospech všetkých občanov bez ohľadu na ich politický názor," uzavrel.

Viac
k Téme

Zloženie tretej Ficovej vlády

Predseda vlády - Robert Fico (Smer-SD)
Vicepremiér pre investície - Peter Pellegrini (Smer-SD)
Minister vnútra - Robert Kaliňák (Smer-SD)
Minister financií - Peter Kažimír (Smer-SD)
Minister hospodárstva - Peter Žiga (Smer-SD)
Minister zahraničných vecí - Miroslav Lajčák (Smer-SD)
Minister kultúry - Marek Maďarič (Smer-SD)
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny - Ján Richter (Smer-SD)
Minister zdravotníctva - Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD)

Minister obrany - Peter Gajdoš (SNS)
Ministerka pôdohospodárstva - Gabriela Matečná (SNS)
Minister školstva, vedy a športu - Peter Plavčan (SNS)

Ministerka spravodlivosti - Lucia Žitňanská (Most-Híd)
Minister životného prostredia - László Sólymos (Most-Híd)

Minister dopravy - Roman Brecely (Sieť)

Viac
k Téme

TOP videá