Sulík so Smerom nejde ani v tejto situácii, pre Matoviča je kľúčový Bugár

Sulík so Smerom nejde ani v tejto situácii, pre Matoviča je kľúčový Bugár

7.3.2016 12:25 | zdroj: TASR SITA | zdroj foto: SITA/Marko Erd

Richard Sulík aj Igor Matovič s Danielom Lipšicom už rokovali s prezidentom Andrejom Kiskom a možnom zložení budúcej vlády. Šéf SaS zopakoval, že so Smerom v žiadnom prípade vo vláde neskončí - a to ani pri súčasnej ťažkej situácii.

Sulík so Smerom nejde ani v tejto situácii, pre Matoviča je kľúčový Bugár

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Richard Sulík aj Igor Matovič s Danielom Lipšicom už rokovali s prezidentom Andrejom Kiskom a možnom zložení budúcej vlády. Šéf SaS zopakoval, že so Smerom v žiadnom prípade vo vláde neskončí - a to ani pri súčasnej ťažkej situácii.

Vložiť video

Môže si vymazať Matovičovo číslo

Predseda Smeru Fico, ktorý dostane poverenie na zostavenie vlády, si môže vymazať číslo lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča z mobilu. Odkázal mu to Matovič po tom, ako aj v spoločnosti Daniela Lipšica rokoval s prezidentom Andrejom Kiskom o výsledku parlamentných volieb. Pre stranu Sloboda a Solidarita naďalej platí, že so  Smerom do vlády nepôjde. Povedal to predseda strany SaS Richard Sulík.

To, či bude OĽaNO-NOVA súčasťou budúcej vlády, podľa Matoviča záleží od predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára a šéfa SNS Andreja Danka. "Ich vzťah je podstatný. Či si pán Bugár vyberie menšie zlo, teda SNS, ktorá bola štyri roky v karanténe alebo si vyberie megazlo, teda Smer-SD. Toto je kľúčový bod. Keď tento gordický uzol rozsekneme, môžeme sa pohnúť ďalej. Kľúčový je najmä Béla Bugár," povedal Matovič.

Na otázku, či by pre OĽaNO-NOVA bolo lepšie vyhlásiť predčasné voľby, ako vládnutie so Smerom, Matovič odpovedal kladne. "V tom prípade radšej predčasné voľby. Ale treba si povedať, že v nich posilní Marian Kotleba a z parlamentu vypadne Radoslav Procházka," upozornil.

Výsledky parlamentných volieb

Kostrbaté, ale lepšie?

Lipšic je podľa svojich slov prekvapený, že médiá aj elity vyjadrujú z výsledku volieb sklamanie, a to väčšie, ako v roku 2012. "Vtedy vyhrala koalícia Výboh, Brhel, Široký, J&T, Penta a mali väčšinu. Výsledky týchto volieb sú kostrbaté, komplikované, ale sú lepšie ako v roku 2012," podotkol.

Matovič aj Lipšic sa zhodli na správnosti rozhodnutia prezidenta Kisku nepozvať na povolebné rokovania aj Kotlebu "Ja nepoznám poslancov zvolených za ĽSNS, ale nie som si istý, že všetci sú fašisti. Marian Kotleba je," uzavrel Lipšic.

Viac
k Téme

Vo vláde so Smerom nevidí zmysel

Povolebnú spoluprácu so Smerom odmieta aj strana Sloboda a Solidarita. Povedal to predseda strany SaS Richard Sulík po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. "Nevidím v tomto zmysel. To už neviem, aká katastrofa by sa musela na Slovensko rútiť. Smer je ľavicová strana. Táto ideológia je samozrejme dovolená, ale ja si myslím, že je celá pomýlená," povedal Sulík s tým, že takáto vláda by bola mačkopes.

O prípadnej spolupráci SaS so Slovenskou národnou stranou Sulík uviedol, že s predsedom SNS Andrejom Dankom sa zhodujú napríklad na nižších daniach. "Možno, že jeho detailné predstavy sú mierne iné, ale to je určite vec na rokovanie. Je za zlepšenie podnikateľského prostredia a za nižšie dane, tu sa dokážeme dohodnúť. On nie je ten, ktorý chce rozdávať sociálne balíčky," dodal Sulík.

Predseda SaS zároveň uviedol, že je priskoro odpovedať na otázku o šanci na zostavovanie novej vlády. Treba počkať na to, čo sa stane. Nateraz je podľa Sulíka správne, že prezident dá poverenie na zostavovanie vlády Robertovi Ficovi zo strany Smer, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov. Zostaviť vládu sa podľa neho nedá zo dňa na deň, ale naťahovať čas mesiac podľa Sulíka tiež nemá zmysel, 30 dní považuje za zbytočne dlhý čas.

Viac
k Téme

Prezident sa Sulíka pýtal aj na postoj k predsedníctvu Slovenska v EÚ. Sulík uviedol, že postoj SaS je vypočítateľný. Medzi priority predsedníctva mala podľa neho už dávno byť zaradená migračná kríza, ktorá bude tento rok top téma. Prezidenta tiež ubezpečil, že SaS nezmení pozíciu pri migračnej kríze. Sulík tiež uviedol, že do Európskeho parlamentu sa tento týždeň možno vracia poslednýkrát. Závisí to od toho, či vznikne vláda, ktorú bude viesť on.

"Vždy som hovoril, že pre stranu urobíme to, čo pre ňu bude lepšie. Ukázalo sa, že strane neuškodilo, že som bol v Bruseli, ale strane to výrazne prospelo," povedal Sulík s tým, že ak SaS zostane v opozícii, Sulík zostane v Bruseli.

TOP videá