Mimovládky žiadajú vládu, aby zastavila IT tendre za stámilióny

Mimovládky žiadajú vládu, aby zastavila IT tendre za stámilióny

3.2.2016 13:36 | zdroj: TASR | zdroj foto: SITA/AP

Mimovládna organizácia Aliancia Fair–play a platforma Slovensko.Digital žiadajú ministerstvá vnútra, dopravy a školstva, aby zastavili a prehodnotili obstarávania štyroch veľkých IT projektov, na ktoré plánujú súhrnne minúť takmer 300 miliónov eur. Obávajú sa, že môžu byť nakúpené nevýhodné a predražené riešenia.

Mimovládky žiadajú vládu, aby zastavila IT tendre za stámilióny
  • Zdieľať

Mimovládna organizácia Aliancia Fair–play a platforma Slovensko.Digital žiadajú ministerstvá vnútra, dopravy a školstva, aby zastavili a prehodnotili obstarávania štyroch veľkých IT projektov, na ktoré plánujú súhrnne minúť takmer 300 miliónov eur. Obávajú sa, že môžu byť nakúpené nevýhodné a predražené riešenia.

Staré chyby informatizácie

Ide o Systém pre kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky za predpokladaných 140 miliónov eur bez DPH, projekt Edunet na centrálne pripojenie škôl na internet za 67,5 milióna eur, projekt Informačný systém výstavby na elektronizáciu stavebného konania za 44 miliónov eur bez DPH a Atlas pasívnej infraštruktúry za 48 miliónov eur bez DPH.

Rezorty sa podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play vybrali opäť cestou obstarávania obrích IT riešení, ktoré sa robia v obrovskom chvate, nie sú podložené zodpovedajúcimi, verejne prístupnými štúdiami a zaväzujú štát na dlhé roky dopredu.
"Ľahkovážne a nezodpovedne sa rozhoduje o stámiliónoch eur," uviedla. "Hrozí riziko, že megalomansky staviame mrakodrapy, hoci by nám stačila päťposchodová budova alebo sídlisko malých domčekov," opísala súčasnú situáciu.

Na prahu nového programovacieho obdobia sa zdá, že sa opakujú staré chyby informatizácie, upozornil Ján Hargaš z platformy Slovensko.Digital. "Nielenže sme sa nepoučili, ale možnože je to ešte horšie," obáva sa odborník, ktorý má expertnú znalosť s veľkými štátnymi IT projektmi.

"Nakupujú sa obrovské projekty, ku ktorým nie sú zverejnené ani schválené štúdie a nie sú argumentačne podložené," povedal Hargaš s tým, že ministerstvá nakupujú nekoordinovane. Pripomenul, že ani v novom programovacom období nemá informatizácia jedného pána, ktorý by bol za túto oblasť zodpovedný. V nasledujúcich rokoch má pritom do nej smerovať 800 miliónov eur.

Viac
k Téme

Systémové riešenia

Odborníci z tretieho sektora žiadajú, aby bolo povinnosťou vypracovať k takýmto projektom štúdie. Tie by podľa Ľubora Illeka z platformy Slovensko.Digital objektívne vyhodnotili, či sú potrebné veľké centrálne riešenia, alebo je výhodnejšie ich rozdeliť na menšie, čo by zabezpečilo skutočnú súťaž dodávateľov. Ďalším požadovaným systémovým opatrením je umožniť verejné pripomienkovanie takýchto projektov. "V ňom sa ukáže, či sú výhrady odbornej verejnosti. Keď nič z toho nie je spravené, ministerstvá nemôžu začať obstarávania s čistým svedomím," mieni Illek.

Obe mimovládne organizácie sa rozhodli zaslať list predsedovi vlády Robertovi Ficovi. V ňom ho požiadajú o prijatie systémových riešení, ktoré by zabránili predražovaniu a zbytočným investíciám. Vládu požiadajú, aby bola za IT oblasť zodpovedná jedna osoba. Tiež, aby verejné organizácie nemohli spustiť obstarávanie, kým nemajú pripravené kvalitné štúdie, ktoré porovnajú alternatívne riešenia a kým tieto štúdie neprejdú verejným pripomienkovaním. Tieto návrhy predložia zástupcovia Digital.Slovensko na zasadnutí Rady vlády pre digitalizáciu verejnej správy.

Projekt Edunet je pokračovaním predošlého projektu Infovek, do ktorého sa za 16 rokov investovalo 90 miliónov eur. "Teraz sa plánuje minúť počas štyroch rokov 70 miliónov eur," priblížil Hargaš. Upozornil, že na Slovensku existuje len jedna sieť s celoštátnym pokrytím. Domnieva sa, že jednotlivé školy by vedeli lepšie a lacnejšie vybaviť internetom menší prevádzkovatelia.

Záväzok na nasledujúcich 16 rokov

V prípade Systému pre kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky Hargaš upozornil, že ministerstvo vnútra ho obstaráva nezvyčajne rýchlo, tesne pred voľbami a bez schválenej štúdie, ktorá by potvrdila jeho výhodnosť a umožnila financovanie z eurofondov. Pripomenul tiež, že štát sa v tomto prípade chystá uzavrieť záväzok na nasledujúcich 16 rokov s opciou ďalších päť rokov.

Čo sa týka projektu Informačný systém výstavby, môže podľa Hragaša existovať aj alternatívne riešenie na efektívne vybavovanie stavebnej agendy. Tým by mohlo byť z jeho pohľadu dopracovanie systémov, ktoré štát zakúpil z eurofondov v predchádzajúcom programovacom období. Pri projekte Atlas pasívnej infraštruktúry predstavitelia Slovensko. Digital kritizovali, že v Českej republike vyčíslili hodnotu podobného projektu na desatinu ceny odhadovanej na Slovensku.