Smer vidí za ultimátom učiteľov snahu o ovplyvnenie volieb

Smer vidí za ultimátom učiteľov snahu o ovplyvnenie volieb

12.1.2016 15:34 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA

Posledná iniciatíva učiteľov, ktorá je spojená s ultimátom, je podľa ministra školstva Juraja Draxlera aj pre šéfa parlamentu a exministra rezortu Petra Pellegriniho snahou zneužiť učiteľov v prospech opozície. Iniciatíva slovenských učiteľov dala politikom dva týždne na reálne návrhy reforiem v školstve, inak pôjde do ostrého štrajku.

Smer vidí za ultimátom učiteľov snahu o ovplyvnenie volieb

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Posledná iniciatíva učiteľov, ktorá je spojená s ultimátom, je podľa ministra školstva Juraja Draxlera aj pre šéfa parlamentu a exministra rezortu Petra Pellegriniho snahou zneužiť učiteľov v prospech opozície. Iniciatíva slovenských učiteľov dala politikom dva týždne na reálne návrhy reforiem v školstve, inak pôjde do ostrého štrajku.

Vložiť video

Draxler: Ide o politickú akciu

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, ktorú v pondelok vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov, je podľa politikov Smeru politicky motivovaná aktivita. K téme uskutočnili hneď dve tlačové besedy. "Ide jednoznačne o politickú akciu, pričom jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol na prvej minister Draxler. Učiteľov vyzval, aby sa nenechali ovplyvniť touto politickou aktivitou.     

Zdôraznil, že ministerstvo malo a aj má záujem rokovať s tými, ktorí chcú riešiť záležitosti v školstve prostredníctvom odbornej diskusie. "Mali sme snahu sa stretnúť a diskutovať aj s tými, ktorí vystupujú za ISU," dodal minister. Podľa jeho slov sa však vzájomná komunikácia zo strany aktivistov stávala ku koncu roka chaotickejšia. Na otázku, či si vie predstaviť splnenie požiadaviek iniciatívy, Draxler odpovedal, že nevie, akým spôsobom chcú aktivisti rokovať, keď dali takúto ultimatívnu požiadavku. "Neviem, čo by sme mohli vyriešiť za dva týždne," povedal Draxler a zopakoval, že podľa neho cieľom aktivity nie je ani tak splnenie požiadaviek, ako skôr zasiahnuť do predvolebného boja.     

Upozornil tiež na to, že niektoré témy, ktorých splnenie proklamuje aj ISU, sú v štádiu riešenia. Napríklad kontinuálne vzdelávanie. "V súčasnosti sú už nominovaní ľudia do pracovnej skupiny, ktorá má túto tému riešiť," uviedol Draxler. Ohľadom požiadavky na zvýšenie platov poukázal na skutočnosť, že za posledné tri roky narástli platy v školstve o viac ako 20 percent. "Nie je to dosť a chceme, aby sa tento trend zvyšovania zachoval, no u žiadnej profesijnej skupiny k podobnému nárastu neprišlo," povedal Draxler s tým, že na mieste nie sú ani výčitky o ignorovaní stavu vybavenia a stavu školských budov.

Viac
k Téme

Pellegrini: Je tu priestor na rokovania

"Chcem vyzvať učiteľov v Slovenskej republike, aby nepodľahli týmto politickým tlakom, aby sa nedali vtiahnuť do tohto politického boja niektorých politických strán, ktorých snahou je len destabilizovať situáciu v rámci volebnej kampane, a aby neverili planým sľubom, ktoré im dávajú politici, ktorí dnes nenesú za nič zodpovednosť," uviedol na margo iniciatívy slovenských učiteľov predseda Národnej rady Peter Pellegrini.

Predseda parlamentu zároveň pozval zástupcov učiteľskej iniciatívy na dialóg. Podľa neho je tu priestor na rokovania, no tie musia byť pragmatické a so snahou hľadať riešenia a pripraviť podklady pre programové vyhlásenie budúcej vlády. "A nie vyhrážať sa štrajkom, zneužívať učiteľov a za rukojemníkov si brať deti a ich rodičov, tým, že učitelia odmietnu chodiť do práce," dodal. To, že za vyhlásením štrajkovej pohotovosti je politika, vidno podľa neho vo vyjadreniach predsedu Nových školských odborov a člena iniciatívy Ľudovíta Sebelédiho. Ten podľa Pellegriniho v jednom z rozhovorov povedal, že výsledkom štrajku by mohlo byť aspoň päťpercentné zníženie preferencií strany Smer.

Predseda parlamentu taktiež uviedol, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov sa nachádza na kandidátke opozičnej strany OĽaNO. "Organizátorom možno nejde tak o učiteľov, ale skôr o ambície niektorých z nich dostať sa do parlamentu," zdôraznil Pellegrini.

Viac
k Téme

Hrozia ostrým neobmedzeným štrajkom

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila v pondelok štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti a prípadne i následného štrajku považuje ISU za krajné, ale nevyhnutné riešenie, pretože podľa jej členov vláda prehliada "neudržateľný stav" slovenského školstva. "Minister školstva síce opakovane uznal opodstatnenosť našich požiadaviek, ale ani on, ani vláda, neuskutočnili žiadne konkrétne kroky vedúce k ich splneniu," povedal Viktor Križo z ISU.     

Požiadavky ISU sú totožné s požiadavkami, ktoré Slovenská komora učiteľov adresovala ešte v októbri 2015 vláde. Štát žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od februára tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.     

Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré naplnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku. Úspech štrajku podľa zástupcov iniciatívy bude závisieť od toho, koľko škôl a učiteľov sa doň zapojí. Od pondelka sa môžu prostredníctvom webu ISU registrovať školy, ktoré sa chcú do štrajku zapojiť.

Viac
k Téme