Pod hotelom objavili hadí chrám a ihrisko zakázanej hry
Pod hotelom v malej uličke mexickej metropoly objavili chrám, ktorý vyzeral ako z fantastického filmu – zrejme mal tvar stočeného hada a vchádzalo sa doňho cez nozdry plaza. Vedľa objavili aj veľké ihrisko, kde sa pred stáročiami hrala krvavá a neskôr zakázaná hra.
Metropola na troskách metropoly
Pozostatky hlavného aztéckeho chrámu a ceremoniálneho ihriska odhalili priamo v mexickej metropole, ktorá vznikla na troskách niekdajšieho najväčšieho mesta sveta – aztéckeho Tenochtitlánu. K veľkému objavu prišlo, keď sa hotel v nenápadnej bočnej uličke rozhodol pre rekonštrukciu a rozšírenie. Zámer majiteľov sa však zvrtol a Mexičania teraz rozmýšľajú o novom múzeu.
Posvätné priestory pochádzali z obdobia pred príchodom Európanov. Na mieste sa našiel masívny chrám kruhovitého tvaru zasvätený aztéckej bohyni vetra Ehecatl a aj podivné ihrisko.
Úžas španielskych dobyvateľov
Tieto miesta naposledy popísali pred pol tisícročím španielski kronikári. Pre dobyvateľov bol pohľad na Tenochtitlán šokom. Obrovské a vyspelé centrum aztéckej ríše na nich poriadne zapôsobilo. Nečudo. "Tieto úžasné mestá, chrámy a budovy rástli z vody, všetky boli z kameňa. Zdalo sa, akoby to bolo zjavenie...Niektorí z našich vojakov sa pýtali, či to nebol len sen," popísal svoj úžas z Tenochtitlánu Bernal Díaz del Castillo, ktorý mesto v 16. storočí dobýval.
Slávne aztécke centrum malo v tej dobe 200 000 až 300 000 obyvateľov, čo z neho v tej dobe robilo najväčšie mesto nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Svojou konštrukciou ukazovalo, aká je celá civilizácia vyspelá. Mesto stálo na ostrove, ktorý zo všetkých smerov spájali s pevninou hrádze.
Kúzlo Tenochtitlánu pod španielskou nadvládou rýchlo opadlo. Na tomto mieste vznikla nová metropola, tentoraz v koloniálnom štýle – mesto Mexiko. Budovu chrámu zrejme prestali používať práve po ich príchode.
Nové objavy potvrdili veľkolepé opisy zo starých kroník. Trvalo sedem rokov, kým sa archeológom podarilo odkryť to, čo sa skrývalo pod hotelom. "Môžeme ukázať umiestnenie, pozíciu a rozmery týchto štruktúr, ktoré ako prvé opísali v kronikách," vysvetlil Diego Prieto, vedúci hlavného mexického antropologického a historického inštitútu.
Vstupovali cez nozdry hada
Chrám postavili niekedy medzi rokmi 1486 a 1502 počas vlády predchodcu panovníka Montezumu, ktorého potom zvrhol španielsky dobyvateľ Hernando Cortés. Na niektorých častiach chrámu je stále viditeľná pôvodná štuka.
Stavba je aj v porovnaní s ostatnými aztéckymi stavbami zvláštna a to nielen tým, že je okrúhla. Najznámejšie aztécke chrámy majú dôsledný štvorcový pôdorys a v tomto tvare sa ťahajú aj do výšky.
Predpokladá sa, že chrám mohol na vrchu vyzerať ako stočený had a kňaz mohol doňho vstupovať z dverí, ktoré pripomínali hadie nozdry. Chrám mal priemer 34 metrov a siahal do štvormetrovej výšky.
Ilustración sobre el recien encontrado templo de ehecatl frente al adoratorio de Tlaloc. Esplendoroso! #Ehecatl #salvaehecatl @RoyCampos pic.twitter.com/LTUXo7Cq8v
— Tlatoani_Cuauhtemoc (@Cuauhtemoc_1521) June 10, 2017
Loptová hra s ľudskými obeťami
Archeológovia odhadujú pôvodnú veľkosť ihriska na 50 metrov - zachovali sa z neho schody a hľadisko. Neďaleko neho sa našli aj kosti - presne 32 kusov useknutých mužských krčných stavcov. "Stavce alebo krky iste pochádzajú z obetí, ktoré boli usmrtené alebo sťaté," potvrdil Prieto. Nález mohol súvisieť s krvavou loptovou hrou ulama, ktorá sa tu hrala.
Aztékovia hrávali na ihrisku hru s kaučukovou loptou, ale nedotýkali sa jej rukami alebo nohami, ale bokmi. Body sa získavali podobne ako pri dnešnom volejbale, čiže súper musel urobiť chybu. Bonusom bolo, ak sa hráč trafil do kamenných obručí na vysokých hradbách. Hra však mala aj rituálny rozmer.
Zo zachovaných kódexov je jasné, že porazený tím musel priniesť krvavú obetu. Niekedy sa obetovali priamo porazení, často však mali za seba náhradu – zajatcov. Zajatci sa do hry nezapájali, ale keď hra skončila, symbolicky nahradili svojich pánov a boli obetovaní namiesto nich. Väčšinou ich sťali, ale niekedy im vyrezali srdce. Pôvodné loptové hry boli pre Európanov fascinujúce, ale pre ich náboženský rozmer ich zakazovali a podmanení Aztékovia sa ich museli vzdať.