Duálne vzdelávať sa chce vyše 400 stredoškolákov

Duálne vzdelávať sa chce vyše 400 stredoškolákov

3.10.2015 11:05 | zdroj: TASR | zdroj foto: SITA
Duálne vzdelávať sa chce vyše 400 stredoškolákov
  • Zdieľať

Do systému duálneho vzdelávania sa pre tento školský rok prihlásilo celkovo 422 stredoškolákov a 89 firiem. Najviac žiakov je v odboroch strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba a elektrotechnika. Informovalo o tom informovalo ministerstvo školstva.

Najviac v Trenčianskom kraji

Najvyšší počet žiakov v duálnom systéme vzdelávania je v Trenčianskom (99), Nitrianskom (93) a Košickom (73) kraji. V týchto krajoch je aj najvyšší počet zamestnávateľov, ktorí sa do systému prihlásili. Najmenej, iba deväť žiakov je súčasťou duálneho vzdelávania v Prešovskom kraji. Z tohto regiónu je aj najmenej zapojených zamestnávateľov, a to traja.

Ministerstvo očakávalo, že do duálneho vzdelávania sa zapojí viac stredoškolákov. "Čo sa týka nižšieho záujmu zo strany žiakov, ten si vysvetľujeme taktiež krátkym časovým priestorom, v rámci ktorého zamestnávatelia nemali čas urobiť v regióne dostatočný PR vo vzťahu k žiakom," uviedol rezort školstva.

Viac
k Téme

Plynulý prechod na trh práce

Ministerstvo však očakáva, že v budúcom roku bude počet žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania omnoho vyšší. "Jednak z dôvodu času, ale aj prvých skúseností z fungovania tohto systému v praxi," dodalo.

Duálne vzdelávanie má zabezpečiť plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. Do školskej praxe sa dostalo od 1. septembra. Teoretická časť výučby prebieha v školách, praktická u zamestnávateľa.