Nový čiarový kód vyradí potravinu po čase spotreby a ochráni spotrebiteľa

Nový čiarový kód vyradí potravinu po čase spotreby a ochráni spotrebiteľa

26.9.2015 11:30 | zdroj: TASR | zdroj foto: TASR

Nový čiarový kód na potravinách, ako sú mlieko, mliečne výrobky, či pečivo, by mal zabezpečiť ich vyradenie po dátume určenom na ich spotrebu. Ide o potraviny s krátkou trvanlivosťou.

Nový čiarový kód vyradí potravinu po čase spotreby a ochráni spotrebiteľa
  • Zdieľať

Nový čiarový kód na potravinách, ako sú mlieko, mliečne výrobky, či pečivo, by mal zabezpečiť ich vyradenie po dátume určenom na ich spotrebu. Ide o potraviny s krátkou trvanlivosťou.

Zvýšenie ochrany spotrebiteľa

Kód by mal podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavla Konštiaka ochrániť v prvom rade slovenských spotrebiteľov pred konzumáciou potravín po čase určenom na ich spotrebu. Nový kód sa na Slovensku zaviedol už v júni 2013 v maloobchodnej sieti COOP Jednota. Používajú ho viacerí výrobcovia a nevylúčil, že kód s vyznačenou spotrebou budú v budúcnosti vyžadovať obchodné siete doma aj v zahraničí.

"Neobjavili sme teplú vodu, pretože toto všetko je už odskúšané. Ide nám o tovary s dobou spotreby, teda nie o tovary s dobou minimálnej trvanlivosti. Ide o výrobky mliečne, mäsové, pečivo a iné, ktoré majú krátku dobu trvanlivosti. Výrobca, ktorý tieto výrobky balí, môže dať do EAN kódu priamo aj dátum spotreby," priblížil prezident ZOCR Pavol Konštiak, čím sa podľa neho zabezpečí ochrana spotrebiteľa. Tá, ako doplnil, môže byť ohrozená aj chybami zamestnancov obchodu, ktorí musia každý deň dátumy kontrolovať.

"Nesmieme predávať tovar po dobe trvanlivosti, lebo za to dostaneme 1 až 5 miliónov eur pokutu. Môže sa však stať, že zlyhá ľudský faktor," skonštatoval šéf ZOCR, pričom, ako zdôraznil, elektronika zlyhanie vylúči, keďže pri čítaní kódu pri pokladni zabezpečí vyradenie potraviny po dátume minimálnej spotreby. Výrobok sa takto omylom obchodu alebo nepozornosťou zákazníka nedostane z predajne. Toto je podľa šéfa ZOCR najvyššia forma ochrany spotrebiteľa.

Viac
k Téme

Zvýšené náklady

ZOCR sa bude snažiť presvedčiť výrobcov a obchodné siete, aby kód zaviedli. "Nechceme, aby sa dnes prijal zákon," povedal Konštiak. Nevylúčil však, že obchodné siete nebudú tlačiť výrobcov k tomu, aby im dodávali výrobky aj s novým kódom. Obchody by v takom prípade museli zmeniť čítacie zariadenia a s určitými zvýšenými nákladmi by museli počítať aj výrobcovia potravín. Tie však podľa Konštiaka nie sú také vysoké, aby sa odrazili na cene výrobku.

"Musíme presvedčiť všetkých, ktorí majú čo do toho povedať. Lebo ide o ochranu spotrebiteľa," zdôraznil Konštiak. Úprava informačného systému bude pre obchodníkov podstatne náročnejšia než pre výrobcov potravín. Ako doplnil riaditeľ GS1 Slovakia Miroslav Štaffen, pre zákazníka sa zavedením kódu nič nezmení. "Pre výrobcu by to znamenalo, aby čerstvé výrobky obchodníkom, ktorí si to vyžadujú, potlačil popri doteraz používanom kóde aj týmto čiarovým kódom. Výrobca musí sledovať dátumy a dátum najneskoršej spotreby aj vytlačiť. Obchodník musí revidovať celý svoj informačný systém, keďže súčasné pokladnice nečítajú dátum a teda nie sú na to pripravené. Len čo dostanú nový čiarový kód, musia byť pripravené prečítať ho a spracovať," priblížil Štaffen.

Zatiaľ sa tlačí čiarový kón EAN s takzvanou premenlivou hmotnosťou, ktorý identifikuje výrobok, výrobcu a váhu. Po skenovaní kódu sa cena výrobku premietne na pokladničnom bloku. Nový kód s názvom GS1 Databar s dátumom spotreby je primárne určený na označenie čerstvých výrobkov s krátkou lehotou trvanlivosti.

TOP videá