Mačiatka aj Nutella. Pozrite si, ako vyzerá subkultúra džihádistov
Mladí atentátnici, ktorí neváhajú vraždiť nevinných a odpáliť sa na verejnosti, sa nevynoria z prázdnoty. Sú plnohodnotnou subkultúrou, ktorá preferuje určitý typ obliekania, má obľúbené jedlá, hudbu, symboly aj vlastný slovník. Vitajte vo svete Jihadi cool.
Raj s pannami neoslovuje
Na verbovanie nových mladých vojakov do radov Islamského štátu už nestačia len krvavé zábery a prísľuby raja s mnohými povoľnými pannami. Svätá vojna sa musela stať viac „cool“.
Nová švédska štúdia sa snažila vysledovať spôsob, akým Islamský štát láka mladých na sociálnych sieťach. Islamisti využívajú fakt, že okolo mladých džihádistov sa vytvorila plnohodnotná subkultúra, ktorá sa okrem nenávisti k Západu vyznačuje aj ďalšími prvkami. Štýl mladých „rebelov“ sa prejavuje, rovnako ako v minulosti pri punkovom, skinhedskom, či hipisáckom hnutí, v obliekaní, v hudbe, či v preferovaní konkrétnych produktov.
Tenisky, rap a filmové hity
"Chlapci nosia široké nohavice a tenisky, zatiaľ čo ženy majú veľmi tradičný štýl. Ženy sa obvykle nepočítajú ako časť štýlu Jihadi cool,“ vyjadrila sa výskumníčka Lisa Kaati. Na džihádistických účtoch v sociálnych sieťach nie sú len obrázky krvavých záberov, ale napríklad aj mačiatok. Výnimkou nie je ani pózovanie islamských bojovníkov s pohármi Nutelly. Práve túto pochúťku z cukru a kakaa majú mladí islamisti vo veľkej obľube.
Mladí džihádisti majú slabosť aj pre špecifickú verziu rapovej hudby. Klipy s ňou sa začali objavovať po roku 2010. Radikáli sa na Twitteri priznávajú ak k pozeraniu filmov ako sú Hviezdne vojny či Disneyho rozprávky. Problém je so seriálom Hra o tróny, ktorý napriek priznaným kvalitám kritizujú – je v ňom priveľa nahoty.
Ako z počítačovej hry
Jihadi cool mládež síce Západ ostentatívne nenávidí, je však silne priťahovaná jeho výdobytkami. "Ľudia, ktorých priťahuje takáto propaganda, sú často druhá generácia migrantov a vyrastali v západných krajinách," vysvetľuje súvislosti Kaati. Boje s automatickými puškami sa nevylučujú s orieškovými nátierkami na Facebooku - je to jednoducho vyjadrenie ich životného štýlu.
Keďže džihádisti často vyrastali v Európe alebo v USA, majú iné nároky na blahobyt ako ich druhovia narodení v blízkovýchodných štátoch. Švédska štúdia tiež tvrdí, že týchto mladých ľudí priťahuje skôr životný štýl ako ideológia. Zbrane poznajú z počítačových hier a prostredníctvom nich sa snažia jednoducho pôsobiť „cool“.
Nová štúdia vznikla na objednávku švédskej vlády, keďže ani táto krajina nie je voči terorizmu imúnna. Pred dvoma mesiacmi sa v Štokholme odohrala tragédia – útočník v nákladnom aute zrážal ľudí na nákupnej zóne. Množstvo ťažko zranil a päť ich zabil.
Podľa údajov tajnej služby od roku 2012 z krajiny odišlo približne 300 ľudí, ktorí sa pripojili k islamistickým skupinám.
#Terrorism : 1.Foreign fighters from #EU member states 2.Percentage of foreign fighter returnees 3.Data for #France pic.twitter.com/gSgrWBJQFL
— Tom Feneux (@tomfeneux) April 1, 2016
Pred rokom čísla ukazovali, že na Stredný východ odišlo najviac Európanov z Francúzska, bolo to viac ako 900 ľudí. Približne 700 ich odišlo bojovať z Nemecka a z Veľkej Británie.
„Primladý“ neexistuje
Ešte pred rokom sa propaganda na sociálnych sieťach sústreďovala najmä na znázorňovanie Islamského štátu ako fungujúceho utopického systému, tvrdí Fox News. Potom však začali dominovať výzvy na teroristické útoky v domácich krajinách mladých islamistov.
Ako funguje systém na získavanie nových bojovníkov svätej vojny? Prvé kontakty prebiehajú cez verejnú platformu ako Twitter a potom, keď identifikujú potencionálneho nováčika, konverzácia sa presúva na bezpečnú platformu. Takými sú napríklad aplikácie ako Telegram, WhatsApp, alebo Threema. A vekové obmedzenie? Pre Islamský štát nie je nikto primladý.