Grafomotorika a správne držanie písacích pomôcok

3.9.2015 14:21 | zdroj: PR
Grafomotorika a správne držanie písacích pomôcok
  • Zdieľať

Naučiť sa písať písmenká, hlásky, slová, vety. Pre deti je to oveľa náročnejšie, ako klikať myšou alebo vyťukávať písmená na klávesnici.

Aj keď to pre prváčikov často nie je ľahké, zvládnuť klasické písanie rukou má v správnom vývoji dieťaťa nezastupiteľný význam. Pri písaní sa aktivuje až 500 svalov, ktorých súčinnosť oživuje centrum mozgu, čím dochádza k lepšej fixácii pamäti a tiež k väčšej sústredenosti. Grafomotorika vychádza z motoriky celého tela, postupne sa sústreďuje na pohyby paže, ruky a nakoniec prstov. Od správneho držania písacích pomôcok sa odvíja efektivita nášho písania.

Správne držanie je základ

Rodičia by teda mali sledovať spôsob, akým deti držia písacie potreby, akonáhle začínajú kresliť alebo písať. Doc. PaedDr. Daniela Valachová, PhD. vysvetľuje, ako vyzerá správny úchop: "Písací prostriedok držia prvé tri prsty pravej ruky, palec, ukazovák, prostredník. Palec je mierne ohnutý a pridržiava písací prostriedok z pravej strany zhora. Ukazovák by mal prečnievať nad palcom a smerovať k hrotu. Prostredník ho pridržiava sprava prvým článkom. Posledné dva prsty sú mierne ohnuté dovnútra dlane a mierne sa dotýkajú."

Vhodné pomôcky sú polovicou úspechu

Správne držanie pera alebo ceruzky je iba jedným z predpokladov správneho písania. Dôležité sú tiež vhodné pomôcky. "Ergonomické písacie pomôcky svojím tvarom povzbudzujú deti k správnemu držaniu pera alebo ceruzky. Sú to napríklad trojhranné ceruzky a perá s ergonomickým tvarom a protišmykovou držiacou plochou," hovorí Marcela Vodičková zo spoločnosti STABILO. Aby deti písanie a kreslenie bavilo, treba ich motivovať napríklad tvarom a farebnosťou ceruziek alebo pier. Pomôžu aj jednoduché uvoľňovacie cviky, ako napríklad krúženie zápästím, ktoré môžu byť u malých detí sprevádzané riekankami. Zlé držanie spôsobuje pri písaní bolesti a kŕče v zápästí, čo následne spomaľuje tempo písania, znižuje koncentráciu a spôsobuje nezáujem dieťaťa o písanie alebo maľovanie.

Moderná alternatíva plniaceho pera

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo písacích pomôcok, od klasických plniacich až po ergonomicky tvarované perá. Ergonomické perá boli odborníkmi vyvinuté tak, aby ich ťažisko presne zodpovedalo tvaru a veľkosti detskej ruky. K dispozícii sú vo viacerých atraktívnych farebných variantoch. Perá sú výnimočné svojimi ergonomicky tvarovanými priehlbňami, do ktorých palec a ukazovák jednoducho zapadnú. Každý prst navedú na svoje miesto a zaistia tak správne držanie písacej pomôcky od samého začiatku. Prváčikovia určite ocenia úchopovú zónu z protišmykového materiálu, vďaka ktorej sa im pero nebude v ruke šmýkať a prsty ostanú na svojich miestach. Výhodou ergonomických pier je špeciálny variant pre pravákov a ľavákov, to ponúka napríklad STABILO EASYoriginal.

Ľaváci v školských laviciach

Keď dieťa začína svoju povinnú školskú dochádzku, malo by už byť jednoznačné, či je ľavák alebo pravák, pretože jeho nerozhodnosť by mu mohla spôsobiť nemalé problémy pri písaní a celkovej manipulácii so školskými pomôckami. Nešikovné zvládanie školských povinností tak môže mať nepriaznivé účinky na samotnú psychiku dieťaťa. Preto je dobré dieťaťu na začiatku vysvetliť, že to, že je ľavák, ho nijako neodlišuje od ostatných detí a že sa nemusí pred kamarátmi - pravákmi kvôli tomu cítiť menejcenne. A rozhodne sa nepokúšať zasahovať do prirodzeného vývoja dieťaťa – ľaváka. Aby pobyt v škole nebol pre ľaváka nepríjemný, mal by sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.