Pri tragickej nehode v kysuckom tuneli bolo aj 23 utečencov

3.9.2015 14:32 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR
Pri tragickej nehode v kysuckom tuneli bolo aj 23 utečencov

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Zrážka auta s menším nákladným autom pri tuneli Horelica v Čadci sa skončila tragicky. Podľa aktuálnych informácií sa jej zúčastnil aj údajný prevádzač a 23 utečencov.

Vložiť video

Poľský prevádzač v protismere?

Pred tunelom Horelica v smere zo Žiliny do Čadce sa v štvrtok nadránom stala tragická dopravná nehoda, jej účastníkmi bolo i 23 utečencov, uviedol hovorca Prezídia PZ Martin Wäldl. Podľa doterajších informácií prešiel 57-ročný vodič poľskej dodávky do protismeru, kde sa zrazil s autom, ktoré šoféroval 33-ročný muž. Pri nehode zomrel 32-ročný spolujazdec z osobného auta. Alkohol u vodičov nezistili, polícia nehodu vyšetruje.

V dodávke s poľskými značkami však polícia našla 23 Sýrčanov, 20 z nich boli muži vo veku od 18 do 53 rokov, boli tam aj tri deti vo veku 13, 15 a 17 rokov. Všetci sa po nehode pokúsili utiecť. Polícia prehľadala okolie, cudzincov našla a predviedla na oddelenie do Čadce. Cudzinci smerovali podľa Wäldla z Maďarska do Nemecka. Momentálne polícia zisťuje ich totožnosť a overuje, či nie sú žiadateľmi o azyl v niektorej členskej krajine Európskej únie.

Dodávka, v ktorej boli sýrski utečenci

Viac
k Téme

Viac skúseností s migrantmi

Polícia má za posledné dni s utečencami viac skúseností. V stredu 2. septembra zadržala v Komárne dodávku s 20 utečencami takisto zo Sýrie, medzi ktorými bola i jedna žena. Vodič, ktorým bol občan Veľkej Británie irackého pôvodu, sa odmietol podrobiť kontrole a pokúsil sa ujsť. Policajti ho však zadržali a predviedli pred vyšetrovateľa národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii.

V pondelok 31. augusta zadržali policajti dodávku s 26 ilegálnymi migrantmi na hraničnom priechode Čunovo, bolo medzi nimi jedno dieťa. Cudzinci boli z Iraku a zo Sýrie. V dvoch autách ich prevážali občania Srbska. 

Cez víkend zasahovali policajti takisto viackrát proti prevádzačom. V sobotu 29. augusta krátko po 22:00 hliadka v okrese Nové Zámky kontrolovala podozrivé auto značky Mercedes Sprinter s maďarským evidenčným číslom. Vo vozidle boli dvaja Maďari a v nákladnom priestore 30 cudzincov.

Išlo o 29 Sýrčanov a jedného Líbyjčana, medzi nimi bolo deväť detí. Terchovská polícia zastavila v nedeľu krátko po 5:00 ráno v okrese Žilina auto značky Fiat Ducato s poľskými značkami, našla v ňom 29 Sýrčanov bez cestovných dokladov, bolo medzi nimi aj 10 detí. S autom smerovala jeho 37-ročná vodička maďarskej národnosti Terez K. do Nemecka. Sýrčania tvrdili, že si za prevoz zaplatili.

Auto, v ktorom sa smrteľne zranil spolujazdec

Minulý týždeň zadržali 54 ľudí

Ako uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka, slovenská polícia aj naďalej prijíma potrebné opatrenia. Policajti viac strážia hranice s Maďarskom i Rakúskom, no tiež vytypované hraničné priechody do Maďarska. 

"Všetky tieto prípady súvisia s našou zvýšenou ochranou hraníc, a to už niekoľko týždňov," povedal po zasadnutí mimoriadnej Bezpečnostnej rady minister vnútra Robert Kaliňák. Slovensko podľa neho priebežne napĺňa záväzky z Dublinského dohovoru a readmisných dohôd. "V posledných mesiacoch sme vrátili asi 200 utečencov," poznamenal s tým, že sa snažia dodržiavať čísla, ktoré im naše tábory povoľujú.

Vždy však môže prísť podľa šéfa rezortu vnútra vlna, ktorá sa bude dať len ťažko zvládnuť. "Snažíme sa minimalizovať tranzitný tok cez Slovensko, čo sa nám darí, de facto sme z tej vlny časť odvrátili. Rakúšania prijali ďalšie opatrenia na svojich cestách v súvislosti s tým, aby zachraňovali ľudí. My to robíme v podstate už tretí mesiac. Z času na čas máme záchyty už aj v iných častiach Slovenska, a tak rozširujeme opatrenia až po Štúrovo aj ďalej," povedal minister Kaliňák.

Z 54 migrantov, ktorých polícia minulý týždeň zadržala, bola polovica Sýrčanov, ďalších 10 bolo z Iraku, sedem z Bangladéša a ďalší z Iránu, Macedónska, Afganistanu, Kazachstanu, Pakistanu, Ruska a Srbska.

Viac
k Téme