Maďarský plot na hraniciach sa Bruselu nepáči, srbský premiér je v šoku

ČTK TASR TA3
18.6.2015 15:17

Viktor Orbán chce postaviť na južných hraniciach krajiny desiatky kilometrov dlhý a štyri metre vysoký plot. Vládny zámer sa stretol s kritikou maďarskej opozície aj Bruselu. Srbský premiér je "šokovaný."

Brusel: Len nedávno sme múry strhli

Európska komisia nepodporuje budovanie plotov a odporúča členským krajinám EÚ riešiť stráženie svojich hraníc iným spôsobom, uviedla hovorkyňa komisie Natasha Bertaudová. Reagovala tak na zámer Budapešti vybudovať na hraniciach so Srbskom štyri metre vysoký plot, aby zastavila prílev utečencov.

Hovorkyňa zároveň zdôraznila, že ochrana hraníc je plne v právomoci členských krajín, ktoré jediné môžu rozhodovať, aké prostriedky k tomu mienia využívať. "Len nedávno sme múry v Európe strhli, nemali by sme ich znovu budovať," poznamenala Bertaudová vzhľadom na niekdajšiu železnú oponu medzi Východom a Západom.

Už budúcu stredu by malo maďarské ministerstvo vnútra predstaviť vláde konkrétny projekt ako vybudovať na 175 kilometroch hranice štvormetrový plot. Podľa maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa nie je výstavba v rozpore s medzinárodnými záväzkami alebo dohodami. Pripomenul, že podobné bariéry vybudovali Gréci s Bulharmi na hraniciach s Tureckom a Španieli majú na severe Afriky kvôli migrantom oplotené mestá Ceuta a Melilla.

Vučić je prekvapený a šokovaný

Srbský premiér Aleksandar Vučić dal ale v bezprostrednej reakcii najavo, že je touto správou "prekvapený a šokovaný". Srbsko sa usiluje o zbližovanie s EÚ. 

Maďarský premiér Viktor Orbán už minulý týždeň vyhlásil, že Maďarsko je pripravené kvôli neustále rastúcemu počtu utečencov uzavrieť hranice so Srbskom. Belehrad podľa neho nerieši problém s migrantmi, ktorí putujú cez Srbsko a snažia sa cez Maďarsko dostať ďalej do západnej Európy.

Európsky štatistický úrad informoval, že zásadnú časť žiadateľov o azyl v Maďarsku tvoria ľudia z Kosova. Podľa hovorkyne Európskej komisie majú skutočne za ochranu vonkajších hraníc EÚ zodpovednosť príslušné členské krajiny a je na nich, aké prostriedky k tomu zvolí. "Avšak každé opatrenie musí byť v súlade s európskym právom a medzinárodnými záväzkami vrátane dodržiavania ľudských práv," poznamenala Bertaudová.


Na novinársku otázku potom uviedla, že Budapešť s Bruselom priamo o tejto veci žiadny dialóg neviedla. Pripomenula však, že ministri vnútra všetkých krajín EÚ sa v pondelok na stretnutí v Luxembursku otázkou nelegálnej migrácie zaoberali.

Na protest ohradili sídlo Fideszu

Na protest proti zámeru maďarskej vlády vybudovať plot viacerí politici opozičnej Maďarskej socialistickej stran postavili provizórnu ohradu okolo budapeštianskeho sídla vládneho Fideszu. Podľa agentúry MTI socialisti akciou odkázali, že vládni politici, ktorí vedú nenávistnú kampaň, by patrili "za mreže".

Predsedníčka budapeštianskej organizácie MSZP Ágnes Kunhalmiová novinárom povedala, že krajina, ktorá stavia múry na svojich hraniciach, smeruje do záhuby a uzatvára sa do geta. Opozičná politička zdôraznila, že prisťahovalectvo je iba Fideszom vytvorený problém, skutočný problém totiž je vysťahovanie sa Maďarov z Maďarska.

Demokratická koalícia sa chce spýtať premiér Viktora Orbána, kto bude plot na srbsko-maďarských hraniciach stavať, pretože podľa mediálnych informácií má projekt hodnotu 22 miliárd forintov (71 miliónov eur).

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok