Tabakové spoločnosti musia fajčiarom zaplatiť miliardy, rozhodol súd

2.6.2015 13:46 | zdroj: TASR TA3 | zdroj foto: SITA/AP
Tabakové spoločnosti musia fajčiarom zaplatiť miliardy, rozhodol súd

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Miliardovým odškodnením pre fajčiarov sa skončil 17-ročný spor troch nadnárodných tabakových spoločností a viac ako milióna Kanaďanov, ktorí ich zažalovali za poškodenie zdravia. Informovala o tom televízia CTV.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Najvyššie odškodné

Najvyšší súd kanadskej provincie Québec rozhodol, že spoločnosti Imperial Tobacco, JTI-Mac Donald a Rothmans, Benson & Hedges budú musieť zaplatiť odškodné 15,5 miliardy kanadských dolárov (11,3 miliardy eur) a úroky. Je to najvyššie odškodné, aké kedy určil súd v Kanade.

Sudca Brian Riordan uznal výrobcov vinných z porušenia "všeobecnej povinnosti neškodiť iným" a povinnosti "informovať zákazníkov o rizikách a nebezpečenstvách svojich produktov". Spomínané spoločnosti oznámili, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolajú.

"Od 50. rokov majú Kanaďania silné povedomie o zdravotných rizikách spojených s fajčením," argumentovala spoločnosť JTI-Mac Donald vo svojom vyhlásení. Toto povedomie je tiež viac ako 40 rokov posilnené varovaniami na každom balení cigariet. Verdikt québeckého súdu "zbavuje dospelých spotrebiteľov akejkoľvek zodpovednosti za svoje správanie".

Viac
k Téme

Zničili dokumentáciu

Súdom sa zaoberal dvoma hromadnými žalobami, ktoré už v roku 1998 podalo takmer 1,02 milióna fajčiarov alebo bývalých fajčiarov z Québecu. Niektorí z nich začali fajčiť už v 60. rokoch. Žalobami sa však súd začal zaoberať len nedávno.

Žalobcovia vinili tabakové firmy zo svojej závislosti od nikotínu a zdravotných problémov, ako boli rozdutie pľúc alebo rakovina pľúc či hrdla. Výrobcovia podľa nich konzumentov nedostatočne informovali o nebezpečenstve fajčenia a tiež navádzali reklamou na tento zlozvyk. Výrobcovia pred procesom navyše zničili relevantnú dokumentáciu.