Fico predstavil riešenie Váhostavu, podľa Figeľa vťahuje štát do problémov

22.4.2015 16:33 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: SITA
Fico predstavil riešenie Váhostavu, podľa Figeľa vťahuje štát do problémov

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Predseda vlády Robert Fico podpísal so zástupcami všetkých zúčastnených strán memorandum o riešení problémov veriteľov Váhostavu. Podľa Jána Figeľa toto riešenie straty stavebnej spoločnosti socializuje.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Nad rámec dohody

Robert Fico predstavil riešenie mimoriadne medializovanej kauzy Váhostav. Vláda spolu s bankami, zástupcami veriteľov a bánk podpísala memorandum, ktoré reaguje na situáciu okolo stavebnej spoločnosti aj na budúce reštrukturalizácie.

Veriteľské banky sa vzdajú 15 % zo svojich pohľadávok v prospech nezabezpečených veriteľov spoločnosti Váhostav. Premiér zároveň informoval, že veritelia budú môcť za svoje pohľadávky dostať aj akcie Váhostavu - spoločnosť sa rozhodla "nad rámec dohody" sprístupniť 49 % svojich akcií.

Viac
k Téme

Novely zmenia proces ozdravenia

Na aktuálnej schôdzi parlamentu poslanci rokujú o novelách zákonov, ktorými sa má zmeniť proces reštrukturalizácie. Podľa Fica by výsledkom zmeny legislatívy malo byť, že nad 50 % z hodnoty pohľadávok budú môcť nezabezpečení veritelia dostať z ďalšej hospodárskej činnosti reštrukturalizovanej spoločnosti.

Toto právo pritom nebude podliehať premlčaniu. Ďalšou zmenou má byť možnosť správcu reštrukturalizácie vzdať sa funkcie.

Viac
k Téme

Figeľ: Vláda socializuje straty spoločnosti

Vláda socializuje straty spoločnosti Váhostav. Štát vstúpi do firmy, kde väčšinu bude mať Juraj Široký a menšinu štát. Počas parlamentnej rozpravy k návrhu novely Obchodného zákonníka to uviedol líder KDH Ján Figeľ. Práve jeho chce vládny Smer odvolať z postu podpredsedu parlamentu, keďže ho viní zo súčasnej situácie. Figeľ vystúpil v pléne ku kauze prvýkrát.

"Spriaznené firmy majú spriaznené vládne štruktúry a spriaznenú policajnú moc. Slovenská vláda najprv odmietala konať, teraz koná narýchlo a na poslednú chvíľu. Nastalo vťahovanie štátnych aktív do problémov tejto firmy," upozornil Figeľ.


On sám je presvedčený, že reštrukturalizácia Váhostavu je od začiatku podvodná. "Spravuje to 25-ročná právnička ako svoj prvý prípad. Účtovná uzávierka firmy je v pluse, Váhostav-SK teda nepotrebuje škrtanie dlhov, objemovú reštrukturalizáciu, ale časovú. V tomto roku očakáva firma aktíva na úrovni 70 miliónov eur, kým pohľadávky voči malým veriteľom sú 39 miliónov eur," upozornil líder KDH.


Problém podľa jeho slov teda spočíva v rozhodnutí zbaviť sa dlhov a mať zisk na základe opatrenia, ktoré sa už vydarilo iným. "Toto je scenár, ktorý tu už bol - zisk takouto operáciou bez zdanenia bol naplnený v prípade Dôvery a jej precenenia," podčiarkol Figeľ.


Na adresu Váhostavu tiež odkázal, že má aj v konzorciách s inými firmami zazmluvnené zákazky so štátom za 1,5 miliardy eur (Váhostav-SK hovorí o 500 miliónoch eur). KDH je preto presvedčené, že za svoje dlhy musí niesť zodpovednosť v stopercentnej výške len akcionár a nemá to vykrývať daňový poplatník. "Prípad Váhostavu-SK v tejto fáze je hlavne o smerovaní Slovenska. Či pôjde cestou k právnemu, alebo právnickému štátu. Je to veľký rozdiel," dodal.

Pozrite si tlačovú besedu R. Fica o definitívnom riešení pre veriteľov Váhostavu

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.
TOP videá