Turecký prezident Erdogan prišiel na Slovensko

31.3.2015 14:44 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA
Turecký prezident Erdogan prišiel na Slovensko

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Slovensko a jeho zahraničná politika má dlhodobé porozumenie pre ambície Turecka začleniť sa do Európskej únie. Po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom to uviedol jeho slovenský partner Andrej Kiska.

Vložiť video

Podpora obchodných vzťahov

"Turecko je dôležité pre Európsku úniu a Európska únia je dôležitá pre Turecko," konštatoval Kiska s tým, že Ankara musí byť v prístupových snahách hodnotená objektívne na základe reálnych zmien, reforiem a plnenia kritérií. Zároveň ocenil úsilie a pokrok, ktoré v tomto smere v poslednom období preukázala.

"Slovensko a Turecko sú nielen partneri, ale aj priatelia," dodal s tým, že v hospodárskej oblasti sa tam darí viacerým slovenským firmám, pričom vyjadril potešenie nad tým, že spolupráca v posledných rokoch sa zameriava aj na oblasť inovácií či vyspelých technológií. "Turecko je pre Slovensko perspektívny a veľmi zaujímavý trh, a čo je veľmi dôležité, je dosiahnuteľný tiež pre stredné a malé podniky," dodal Kiska.

Kiska vyzdvihol oblasť turizmu

Rovnako ocenil zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských dovolenkárov. Poukázal, že v oblasti turistického ruchu sa SR ešte má veľa čo od Ankary naučiť, pričom dúfa, že Slovensko sa tiež stane rovnako atraktívnou destináciou pre Turkov.

Erdogan pripomenul, že v auguste 2013, keď jeho krajina zrušila vízovú povinnosť, ju navštívilo 137.000 Slovákov. Poznamenal, že keby to isté urobili aj európske štáty, tak si je istý, že veľa občanov Turecka by zavítalo aj na Slovensko. To recipročne ešte v roku 2013 zjednodušilo vízový proces pre niektoré kategórie žiadateľov o víza.

Kiska tiež vyzdvihol úlohu, ktorú Ankara zohráva v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky. "V tomto nepokojnom svete je Turecko ostrovom stability a prosperity, ale aj štítom voči hrozbám pre našu bezpečnosť," podčiarkol.

TOP videá