Z Nemecka odletela ďalšia skupina neúspešných žiadateľov o azyl

Z Nemecka odletela ďalšia skupina neúspešných žiadateľov o azyl
Zdroj foto: SITA/AP
Charterové lietadlo so 14 odmietnutými afganskými žiadateľmi o azyl pristálo v Kábule. Išlo už o štvrtú skupinu Afgancov deportovaných z Nemecka od vlaňajšieho decembra.

S novými 14 deportovanými bolo z Nemecka naspäť do Afganistanu poslaných celkovo už 92 afganských uchádzačov o azyl, keďže Berlín a Kábul uzavreli v októbri dohodu o deportovaní. Jeden muž, Udajdulláh Dísán z nepokojnej východoafganskej provincie Kunar, povedal, že ku každému deportovanému bolo v lietadle pridelených päť príslušníkov nemeckých bezpečnostných zložiek.

Dísán, ktorý žil v Nemecku sedem rokov, povedal, že štyria policajti ho zadržali v reštaurácii rýchleho občerstvenia v Mníchove, kde pracoval, a odviedli ho do zadržiavacieho centra. Tam strávil tri dni a potom ho vyhostili do Afganistanu. "Neviem, čo tu budem robiť, na čom som sem prišiel a aká bude moja budúcnosť," dodal Dísán, kým čakal na príchod rodinných príslušníkov.

Jeho rodina sa až v pondelok večer od Dísána dozvedela, že príde domov, uviedol ešte vyhostený muž. Podľa ministerstva vnútra žije v Nemecku približne 11.900 Afgancov, hoci ich žiadosti o azyl boli zamietnuté. Okolo 10.300 z nich má povolenie na tolerovaný pobyt.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá