Pri nálete na školu zahynuli desiatky ľudí. Útok pripisujú západnej koalícii

Pri nálete na školu zahynuli desiatky ľudí. Útok pripisujú západnej koalícii
Zdroj foto: foto ilu SITA/AP
Desiatky ľudí prišli o život alebo sú stále nezvestné po nálete, ktorého terčom sa stala budova školy v islamistami ovládanej dedine v provincii Rakka na severe Sýrie. V škole bolo dočasne ubytovaných asi 50 rodín utečencov a presídlencov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov zo sýrskeho mesta Rakka.

Podľa nich bola terčom dedina Mansúra, vzdialená asi 26 kilometrov západne od mesta Rakka. To je de facto hlavným mestom kalifátu vyhláseného islamistami v roku 2014 po obsadení častí územia Sýrie a Iraku. V Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že spod ruín zbombardovanej budovy bolo vytiahnutých 33 tiel obetí.

Organizácie pri svojom informovaní o následkoch ozbrojeného konfliktu v Sýrii vychádzajú zo správ, ktoré im poskytuje sieť miestnych informátorov a aktivistov. Spomínané zdroje neuviedli, aké lietadlá podnikli nálet. V tejto oblasti však pôsobia aj lietadlá západnej koalície, ktoré vo vzduchu podporujú arabsko-kurdské ozbrojené formácie, ktorých cieľom je dobytie Rakky. Ich operácia má kódový názov Hnev Eufratu a začala sa ešte v novembri minulého roku. Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva má útok na vedomí zrejme medzinárodná koalícia na čele so Spojenými štátmi.

Rakka leží v povodí rieky Eufrat asi 160 kilometrov juhovýchode od Aleppa. Islamisti sa jej zmocnili v marci roku 2013 a v lete roku 2014 ju ich vodca abú Bakr Baghdádí vyhlásil za hlavné mesto samozvaného kalifátu. Momentálne tam podľa odhadov expertov žije 300.000 civilistov a 3000-4000 ozbrojených islamistov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá