Bratislavskí poslanci odmietli ropovod cez mesto

27.6.2013 16:42 | zdroj: SITATA3 | zdroj foto: SITA
Bratislavskí poslanci odmietli ropovod cez mesto
  • Zdieľať

Diskusiu v mestskom zastupiteľstve rozvášnili najmä aktivisti, ktorí od primátora Milana Ftáčnika žiadali vysvetlenie k údajnému utajovaniu plánovanej trasy ropovodu.

Vložiť video

Bratislavskí mestskí poslanci dnes odmietli, aby plánované ropovodné prepojenie Bratislava-Schwechat Pipeline viedlo cez takzvaný Mestský koridor. V uznesení, ktoré schválili, zároveň vyzvali vládu SR, aby upustila od tohto zámeru a zvážila trasovanie cez tzv. Karpatský koridor. Ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (Smer-SD) chcú pozvať na rokovanie zastupiteľstva v septembri, aby informoval o aktuálnom stave prípravy ropovodu.

Debatu poslancov rozprúdili aktivisti z OZ Nie ropovodu

Dnešnú diskusiu poslancov o ropovode rozvášnili najmä aktivisti z občianskeho združenia Nie ropovodu. Na zastupiteľstvo priniesli cédečko s alternatívnymi mapami trasovania ropovodu, ktoré mal bratislavský magistrát minulý rok vo februári, počas minulej vlády, prevziať od autorov projektu. "Cédečko nemáme, lebo sme ho neprevzali. Podmienky prevzatia boli totiž pre náš úrad úplne neprijateľné," reagovala Jela Plencnerová, poverená vedením územného plánovania mesta. Vraví, že prevzatím cédečka mala vziať osobnú zodpovednosť za utajenie všetkých údajov, ktoré na ňom boli nahraté. "Nemohla som podpísať záväzok za 76 ľudí, ktorí podo mnou pracujú, ak by sme chceli tento projekt zapracovať do podkladových štúdii územného plánu," vysvetlila. Cédečko preto podľa nej vrátili a mesto sa malo zúčastňovať zasadnutia pracovnej skupiny. "Odvtedy však nezasadla."

Poslanci žiadajú od primátora vysvetlenie

Poslancov však informácia šokovala. Tvrdili, že o skutočnosti mali vedieť už pred rokom a pol, keď sa udalosť odohrala. Nejaké utajovanie od vedenia mesta odsúdili. "Toto je závažné zlyhanie," reagoval predseda najväčšieho mestského klubu SDKÚ-DS, Most-Híd Ivo Nesrovnal. Za horšie ako zlé skutočnosť označila poslankyňa Anna Dyttertová (KDH). "Prečo sme to nemohli vedieť pred 1,5 rokom? To bolo tiež vecou utajovania? Občania, máte tu poslancov, ktorí o ničom nevedeli a dosiaľ im boli informácie zatajované," odkázala Bratislavčanom.
Primátor vraví, že si na prevzatie cédečka presne nepamätá. "Snažil som sa rozpamätať na tú situáciu, ale nie som si vedomý, že by som mal o tom informáciu," povedal. Tvrdí však, že ďalší pokus o utajovanie informácií o ropovode už neprišiel a nerozumie, prečo by sa mal takýto projekt skrývať pred verejnosťou. "Trasovanie by malo byť predmetom verejnej diskusie. Tento princíp nie je zlúčiteľný so stavebným zákonom a tým, ako sa obstarávajú podklady na územný plán," podotkol.
Na aprílovom zastupiteľstve poslanci primátora rovnako zaviazali k tomu, aby do materiálu o ropovode predložili aj stanoviská hlavnej architektky či ostatných odborných útvarov. Dnes ich poslanci v dokumente nedostali, čo kritizovalo zastupiteľstvo aj aktivisti. "Bol problém v tom, že nemáme definitívne trasovanie ropovodu. Ministerstvo hospodárstva ho neupresnilo," reagoval Ftáčnik. Poslanci žiadajú materiál dopracovať.

Do výstavby ropovodu môže zasiahnuť aj pripravovaný zákon o strategických investíciách


Zastupiteľstvo dnes rovnako schválilo, aby sa začalo pracovať na zmene územného plánu, z ktorého by bolo trasovanie ropovodu cez mesto vylúčené. Aktivisti však upozornili, že zákon o významných investíciách, ktorý prijali pred niekoľkými dňami poslanci parlamentu, vyradí mesto z rozhodovania o ropovode. "Nechápeme, prečo teraz primátor neprotestuje či doslova nekričí. Ak prezident zákon podpíše, ropovod sa môže postaviť aj v rozpore s územným plánom kraja a mesta," vystríhal Miroslav Dragun z OZ Nie ropovodu. Primátor to však vylučuje. "Zákon nevstupuje do územného plánu mesta. Ak nebude obsahovať koridor, cez ktorý by mal viesť ropovod, nemôže to zmeniť ani tento zákon," vysvetlil.
Dve trasy, ktoré v januári prerokovala vláda, vedú cez Einsteinovu a Dolnozemskú ulicu. Rozhodnutie by malo padnúť do konca roka.