Veľkonočná nedeľa je pre kresťanov oslavou zmŕtvychvstania Ježiša

31.3.2013 07:14 | zdroj: TASR TA3 | zdroj foto: SITA
Veľkonočná nedeľa je pre kresťanov oslavou zmŕtvychvstania Ježiša

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Kresťania na Slovensku i vo svete dnes slávia radostný deň zmŕtvychvstania Ježiša Krista - víťazné zavŕšenie jeho vykupiteľského diela.

V katolíckych, evanjelických a ďalších kresťanských chrámoch sa dnes konajú slávnostné bohoslužby pripomínajúce túto významnú udalosť, ktorá je pre všetkých ľudí prejavom Božej lásky a odpustenia a zároveň im prináša nádej na nový život.

V rímskokatolíckej cirkvi sa slávenie Vzkriesenia Ježiša Krista začalo už v sobotu večer Veľkonočnou vigíliou.

V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude hlavným celebrantom slávnostnej veľkonočnej omše dnes predpoludním bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V hlavnom chráme Ordinariátu Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) SR - Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch slávnostnú sv. omšu celebruje vojenský ordinár biskup František Rábek.


V gréckokatolíckej cirkvi (východného obradu) slávia dnes Nedeľu Paschy už zavčasu ráno, kedy sa koná
utiereň Vzkriesenia a po nej je posvätenie veľkonočných jedál. Počas dňa ďalej nasleduje archijerejská svätá liturgia a Večiereň. V gréckokatolíckej katedrále Povýšenia sv. Kríža v Bratislave sv. liturgiu v Nedeľu Paschy slávi bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák.

Vložiť video

Evanjelické služby božie zo Sládkoviča

Vložiť video

Svätá omša z Baziliky sv. Petra

Vložiť video

Požehnanie Urbi et Orbi

Vložiť video

Záznam Urbi et Orbi

Vložiť video

Pápež František: Jednoduchosť, pokora, pomoc, služba

Vložiť video

Pápež vo veľkonočnom posolstve vyzval na mier a ukončenie kórejského napätia

Na vatikánskom Námestí sv. Petra, plnom rozradostených pútnikov, turistov a obyvateľov Ríma a vyzdobenom jarnými kvetmi, celebroval dnes pápež František svoju prvú veľkonočnú nedeľnú omšu v úrade najvyššieho pontifika.

Vo veľkonočnom posolstve sa zameral na prosby o mier, zdôrazniac, že už príliš dlho trvajú konflikty v Sýrii a medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Pápež tiež vyzval na zmierenie na Kórejskom polostrove, kde Severná Kórea vyhlásila, že vstúpila do vojnového stavu s Južnou Kóreou.

Pred zástupom 250.000 ľudí, zhromaždených na námestí, František odsúdil aj vojny a terorizmus v Afrike, pričom ostro kritizoval svet nenásytne bažiaci po "ľahkých ziskoch".


Zmŕtvychvstanie "znamená, že Božia láska je silnejšia než samotné zlo a smrť; znamená, že Božia láska dokáže pretvoriť naše životy a nechať rozkvitnúť pusté miesta v našich srdciach," povedal pápež v posolstve Urbi et orbi (Mestu Rímu a svetu).


František - pôvodom z Argentíny, rodným menom Jorge Mario Bergoglio - bol za pápeža zvolený na konkláve 13. marca. Úradu sa ujal v období, keď je meno cirkvi už niekoľko rokov poškvrňované škandálmi pohlavného zneužívania i korupčnými aférami. Hneď po nastúpení do funkcie začal zdôrazňovať pokoru, skromnosť a jednoduchosť na apoštolskom stolci.


Vo štvrtok František porušil protokol a veľkonočný obrad umývania nôh vykonal vo väzení pre mladistvých. Má ísť o pripomenutie si Ježišovho umývania nôh apoštolom - František však umyl nohy aj dvom ženám, z nich jednej moslimke, pozastavuje sa agentúra DPA.


Na Veľký piatok predsedal František tradičnej pobožnosti krížovej cesty pri rímskom Koloseu, ktorá je pripomienkou posledných Ježišových hodín pred ukrižovaním.


V sobotu viedol v Bazilike sv. Petra veľkonočné vigílie. Dnešná nedeľná omša bola zase pripomienkou Ježišovho zmŕtvychvstania.