Žitňanská: Smer chce zakonzervovať súčasný stav na prokuratúre

Žitňanská: Smer chce zakonzervovať súčasný stav na prokuratúre
Zdroj foto: SITA
Dosluhujúca ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) v súčasnosti považuje za zbytočné diskutovať o novom spôsobe voľby generálneho prokurátora, ktorý prezentoval napríklad prezident Ivan Gašparovič.

Podľa Žitňanskej musí v prvom rade konečne prísť k posunu v prípade legitímne zvoleného generálneho prokurátora. „Teraz hovoriť už o novej voľbe sú unáhlené úvahy. Doktor Čentéš bol legitímne zvolený. Už dlhých osem mesiacov sa čaká na krok prezidenta. Čakáme tiež na rozhodnutia Ústavného súdu,“ uviedla Žitňanská.

Alternatívou na elimináciu vplyvu politických strán pri voľbe generálneho prokurátora je zmena jeho voľby, povedal prezident Gašparovič v pondelok agentúre SITA. Podľa neho by si mohol každý okres zvoliť svojho kandidáta v tajných voľbách, z nich krajskí prokurátori zvolia jedného kandidáta. Tých potom predložia Národnej rade SR a poslanci by zvolili dvoch alebo troch a predložili návrhy prezidentovi, ktorý si z nich vyberie. „Ja si myslím, že táto alternatíva je najlogickejšia a najspravodlivejšia. Všade je politický vplyv, ale v tomto prípade by bol asi ten najmenší,“ povedal Gašparovič.

Zdôraznil, že trvá na svojom stanovisku k vymenovaniu zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. „Nerád by som menoval osobu za generálneho prokurátora, to nesúvisí s menom, ktorá bola zvolená v korupčnom prostredí národnej rady. Aj pán Čentéš odstúpil z pozície kandidáta na generálneho prokurátora preto, že povedal, že je tam korupcia a kupujú sa hlasy. Ak to má byť takto, že prezident má niesť zodpovednosť za vymenovanie v takej pozícii a vie, že došlo, keď nie k inému, tak k porušeniu demokratických princípov, tak nech si to národná rada sama zvolí a tým pádom nie je potrebné, aby to parafoval prezident,“ povedal Gašparovič.

Akékoľvek diskusie o hľadaní nového kandidáta alebo kandidátov sú pre Žitňanskú dnes len potvrdením predvolebných vyhlásení Smeru, ku ktorým sa pridáva aj prezident, že nie je záujem na menovaní legitímne zvoleného generálneho prokurátora a „z nejakého dôvodu im veľmi záleží na zakonzervovaní súčasného stavu na prokuratúre“.

Podľa denníka Sme predseda Smeru-SD Robert Fico sa už nechce o novom kandidátovi na generálneho prokurátora dohadovať s opozíciou, ako to vravel pred voľbami. Na konzultácie sa chystá k prezidentovi. Denník nedávno uviedol, že Fico sa na prezidenta obráti, ak Ústavný súd SR rozhodne, že Ivan Gašparovič nemusí vymenovať Jozefa Čentéša. Denník Sme citoval Ficovu predstavu, že ponúknuť kandidáta by mohla po dohode rada prokurátorov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá