SaS skritizovala ozdravný plán VšZP, navrhla vlastné opatrenia

TA3 SITA
6.3.2017 12:59

Opatrenia v ozdravnom pláne Všeobecnej zdravotnej poisťovne idú v plnom rozsahu proti pacientom.Vyhlásil to predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. "Sú to poistenci, občania, ktorí budú všetky tie minulé rozkrádačky a plytvačky znášať," povedal.

SaS skritizovala ozdravný plán VšZP, navrhla vlastné opatrenia
SITA/Marko Erd

Odporúčajú vyrokovať lepšie ceny

Podľa informácií vyplývajúcich z predbežnej účtovnej závierky za rok 2016 bude očakávaná strata poisťovne vo výške približne 200 miliónov eur. Ozdravný plán poisťovne odsúhlasil koncom decembra minulého roka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V súčasnosti sa ním zaoberá ministerstvo zdravotníctva.

Liberáli navrhujú niekoľko opatrení, ktoré by Všeobecnej zdravotnej mohli pomôcť. Ako priblížil člen zdravotníckeho tímu strany SaS Martin Barto, VšZP ako najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu má šancu nakupovať zdravotnú starostlivosť za najnižšie ceny.

Barto však upozornil, že podľa Správy o vykonávaní verejného zdravotného poistenia za rok 2015, ktorú vypracoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, VšZP za mnoho výkonov a vyšetrení platí nie najmenej, ale najviac. "Veľmi často viac ako zdravotná poisťovňa Dôvera. Pokiaľ by vyrokovala VšZP ceny na úrovni Dôvery, tak tie úspory by sa mohli prejaviť v číslach okolo desiatok miliónov eur," povedal člen zdravotníckeho tímu.

Kontrola hospodárenia je vraj zložitá

Zástupcovia SaS tiež odporúčajú ozdravenie univerzitných a fakultných nemocníc. "Ide o to, že väčšina z nich nemá žiadne pevné rozpočtové obmedzenia. Jednoducho ich hospodárenie nie je možné ľahko skontrolovať," uviedol Barto.

Podľa člena zdravotníckeho tímu by VšZP mohla usporiť aj na prevádzke, v tejto časti je ozdravný plán málo ambiciózny. "Pokiaľ by sa ušetrilo 10 percent na prevádzke, ako sa to urobilo v minulosti, je možné ročne získať deväť miliónov eur," poznamenal Barto.

Ozdravný plán VšZP neobsahuje podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera žiadne opatrenia, ktoré by išli proti pacientovi. Šéf rezortu to vyhlásil minulý týždeň po stretnutí s premiérom Robertom Ficom."Vyjadril som sa dosť jasne niekoľkokrát, že nemôžeme robiť úspory, ktorých cieľom je šetrenie na pacientovi, ale že chceme robiť redistribúciu zdrojov tam, kde to má význam," povedal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok