Procházka odchádza z KDH, stranu zatiaľ nezakladá

18.2.2013 12:02 | zdroj: SITATA3 | zdroj foto: SITA
Procházka odchádza z KDH, stranu zatiaľ nezakladá

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Poslanec NR SR Radoslav Procházka dnes na tlačovej besede potvrdil svoj odchod z KDH. Stranu sa zatiaľ zakladať nechystá. Ako povedal na TB, premena občianskeho združenia Alfa, ktoré založil, na čokoľvek iné nebude rozhodnutím jednotlivca, ale rozhodnutím kolektívu ľudí.

Vložiť video

Poslanec zdôraznil, že nikdy mu nešlo o funkciu, ale o obrodu KDH a pravice. Podľa neho už aj pravicový volič je otrávený, že s monolitom je konfrontovaná fragmentovaná pravica. Podľa neho sa musí pravica dnes trieštiť, aby sa v budúcnosti mohla opäť zjednotiť. V budúcnosti bude podľa neho dopyt po silnejšej alternatíve, akým je dnes rozdelenie na sedem strán.

„Nedá sa hovoriť, že staré je zlé a že aj rozdelenie je zlé,“ uviedol. Zdôraznil, že nebol ochotný sa podieľať na fragmentácii pravice, ale cíti potrebu ponúknuť vlastnú predstavu a snahu. „Toto nie je čas rezignovať a vzdať sa. Ale naopak, pokúsiť sa napísať vlastný príbeh,“ povedal s tým, že mu ide o víťazstvo v zápase o kompetentný štát. Procházka pripomenul, že už pred tromi týždňami avizoval, že z KDH odíde, ale nechcel odísť „hulvátsky“.

Podľa Procházku jedna možnosť bola vzdať sa a druhá, že má význam zabojovať o štát. „Tí, čo majú najväčší vplyv, majú záujem, aby sme sa nechali znechutiť. Veríme v možnosť zmeny a že má zmysel o ňu usilovať,“ konštatoval. Procházka dnes odhlásil odchod z KDH v budove bývalej straníckej centrály tohto hnutia. „Symbolika je milá,“ povedal. K občianskemu združeniu sa podľa neho hlási niekoľko stoviek ľudí.

Procházka sa dnes nechcel vyjadrovať k svojej prezidentskej kandidatúre. „Dnes nie je ten deň. Toto nie je téma na dnes, ktorú by som mal riešiť,“ povedal s tým, že príde deň, keď sa k tomu vyjadrí. V parlamente veľmi dobre spolupracuje s Andrejom Hrnčiarom (Most-Híd), veľmi dobre komunikuje s viacerými ľuďmi s OĽaNO, SaS a SDKÚ-DS.

Procházka dnes predstavil aj Správnu radu občianskeho združenia Alfa. „Sú to ľudia, ktorí si chcú vyhrnúť rukávy, ktorí veria, že to musí mať zmysel. Slováci si zaslúžia poctivý a kompetentnejší štát, ako majú,“ povedal. Alfa podľa neho nebude spolupracovať so žiadnou stranou. Podľa neho ide o pokus dať priestor ľuďom, ktorí chcú zmeniť Slovensko. V Správnej rade je Lukáš Kürthy, advokátska koncipientka Lucia Pápayová, starosta kysuckej obce Radoľa Anton Tkáčik, Lucia Štasselová, Dušan Jaura.

Procházka je pre kresťanských demokratov tretí, kto v tomto volebnom období opustil KDH. Na konci januára avizoval, že či vystúpi z KDH a jeho poslaneckého klubu, oznámi po skončení februárovej schôdze parlamentu.

Tá sa skončila vo štvrtok. „Kvôli zmene štátu podľa vzoru Alfa som a budem v politike a ak KDH nebude chcieť Alfu, nebude mať ani mňa, také jednoduché to je. Myslím si, že to tak vyhovuje obom stranám a tak, ako sa na rozhodnutie Rady v tomto smere teší vedenie, tak sa naň teším aj ja," vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Procházka.

Programovú platformu Alfa vo vnútri Kresťanskodemokratického hnutia predstavil Procházka na rokovaní Rady KDH v Skalici 20. októbra. Alfa je podľa neho odpoveďou na súčasný stav Slovenska a na súčasný stav KDH a pravice.

Po januárovom rokovaní Rady KDH vyhlásil, že už nikdy nebude za toto hnutie kandidovať do parlamentu. „Prišiel som do hnutia pred tromi rokmi a od samého začiatku som sa usiloval o jeho zmenu na dynamickú a modernú stranu chápajúcu svoje poslanie ako napĺňanie reálnych potrieb tohto štátu a jeho občanov. Usiloval som sa najskôr o zmenu vnútorných pomerov, posilnením regiónov a členskej základne – márne. Usiloval som sa potom o zásadnú programovú obnovu hnutia a vždy som sa dočkal tej istej odpovede v duchu KDH-ckej tradície – dnes ešte nie, je to príliš rýchlo,“ povedal vtedy Procházka.

O Procházku a jeho Alfu prejavil záujem aj Jozef Kollár z liberálnej strany Sloboda a Solidarita. S jeho ponukou na podanie pomocnej ruky súhlasil predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov. Ten chcel Procházku pozvať na rokovanie klubu a diskutovať o spôsoboch presadenia jeho programu. Zatiaľ však k pozvaniu nedošlo.

Bratislavská krajská rada KDH začiatkom februára označila Radoslava Procházku a Jána Čarnogurského za vážnych kandidátov na post prezidenta SR.

Podľa sociológa Pavla Haulíka Radoslav Procházka sám šancu nebude mať. „Toľko strán naraz sa neuživí,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Haulík si nemyslí, že by Procházka prípadným svojím odchodom mohol KDH zatĺcť klinec do rakvy. „Nemyslím si to, ale KDH bude ešte menej významná strana, ako bola. Doteraz sa dlhodobo pohybovala na ôsmich percentách, čo je záruka účasti v parlamente, ale ak to klesne, tak sa dostane na hranicu,“ povedal.


Pravicový volič musí byť z Procházku zmätený, zhodujú sa politológovia

Pravicový volič asi Radoslavovi Procházkovi, ktorý dnes potvrdil svoj odchod z KDH, nerozumie, myslia si politológovia Ján Baránek aj Miroslav Kusý. "Pravicový volič sa k tomu asi nebude vedieť postaviť, bude z toho zmätený. Odísť z politickej strany a založiť občianske združenie je veľmi neštandardné. Je to také na zmätenia voliča," povedal agentúre SITA Baránek.

Podľa politológa asi málokto Procházkovi uverí, že prejde z politiky do tretieho sektora. Ak náhodou neskôr z jeho občianskeho združenia Alfa vznikne politická strana, nebude to mať podľa Baránka ľahké. "Ak Radoslav Procházka takto na úvod vyslal zmätočné posolstvo, ťažko sa mu neskôr bude meniť tie posolstvá na vierohodné a zrozumiteľné," dodal.

Miroslav Kusý si myslí, že pravicový volič práve sleduje rozpad jednej opozičnej strany za druhou. Radoslav Procházka s vlastnými politickými ambíciami je podľa Kusého logický dôsledok krachu pravice vo voľbách.

"Voliči sú z toho zmätení, nakoniec udržiavajú Fica vysoko," nazdáva sa Kusý. "Ak sa nedajú dohromady, je to zabité, bez voličov je to na nič," doplnil. Procházkove myšlienky sú podľa Kusého veľmi pekné a ušľachtilé, nemyslí si však, že ak založí stranu, osloví veľkú voličskú pravicovú základňu. "Ja som skeptický," uzavrel.

 


Rozhovor s analytikom agentúry Polis Slovakia Jánom Baránkom

Vložiť video

Záznam z tlačovej besedy

Vložiť video
TOP videá