Obama predniesol výročný prejav o stave Únie

13.2.2013 07:17 | zdroj: TASRTA3 | zdroj foto: SITA
Obama predniesol výročný prejav o stave Únie

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Americký prezident Barack Obama v noci nadnes v Kongrese predniesol svoj každoročný prejav o stave Únie, v ktorom sa sústredil najmä na domácu ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Obama oznámil, že sa zasadí o zlepšenie ochrany kľúčových priemyselných odvetví a infraštruktúry krajiny pred kybernetickým terorizmom. Tento krok prichádza po tom, ako vlani v Kongrese neprešiel zákon o kybernetickej ochrane.

Prezident takisto priznal obavy ohľadom protiteroristickej stratégie svojej vlády, pričom uviedol, že bude s Kongresom spolupracovať na zvýšení transparentnosti "identifikácie, odhaľovania a stíhania teroristov" v súlade so zákonom.

Obama sa dotkol aj niektorých popredných zahraničnopolitických tém. Oznámil, že USA na budúci rok stiahnu z Afganistanu 34.000 svojich vojakov, nakoľko už konflikt v krajine utícha. Prezident chce takisto spolupracovať s Ruskom na znížení počtu jadrových zbraní.

USA hodlajú zosilniť svoju raketovú obranu a pomôcť tak svetu odpovedať na hrozbu prichádzajúcu zo Severnej Kórey, ktorá napriek kritike medzinárodného spoločenstva pred niekoľkými dňami uskutočnila svoj tretí jadrový test.
Prejav obsahoval i zmienku o potrebe vykonať viac v oblasti klimatických zmien, pričom prezident hľadá spôsob, akým by jeho vláda mohla obmedziť znečistenie životného prostredia oxidom uhličitým. Obama predložil návrh na prevedenie časti zisku z ťažby ropy a zemného plynu na vývoj vozidiel na elektrický pohon a biopalivo.

Okrem toho navrhol zvýšiť minimálnu mzdu o viac ako 20 percent, investovať 50 miliárd dolárov na obnovu schátraných cestných komunikácií a mostov, poskytnúť 15 miliárd dolárov na podporu programu pracovných miest v stavebníctve, čím sa má zosilniť ekonomický rast krajiny.

Ďalšie body prezidentovho výročného prejavu sa týkali daňovej a vzdelávacej reformy, obchodných rokovaní s EÚ, Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ako aj zníženia hypotekárnych úverov pre domácnosti.

Marián Majer z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy o Obamovom prejave

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Prejav amerického prezidenta Baracka Obamu o stave únie sledoval Róbert Vass - generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.