Vojaci NATO v Kosove podľa generála zostanú, pokiaľ to bude nevyhnutné

Severoatlantická aliancia ponechá svojich vojakov v Kosove tak dlho, ako to bude nevyhnutné, uviedol na návšteve v tejto balkánskej krajine vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe Curtis Scaparrotti.

Generál Scaparrotti sa v utorok na Balkáne stretol s miestnymi politikmi a západnými veľvyslancami. V Kosove sa od ukončenia 78-dňovej leteckej ofenzívy NATO v júni 1999 nachádza približne 4500 vojakov z 31 štátov. Kosovo, kde tvoria prevažnú väčšinu obyvateľstva etnickí Albánci, sa v roku 2008 jednostranne odtrhlo od Srbska.

"Zachováme si flexibilnú a rozhodnú prítomnosť a zmeny uskutočníme iba v prípade, že to dovolí bezpečnostná situácia. KFOR zostane zdatnými a spoľahlivými jednotkami, schopnými vykonávať svoju misiu tak dlho, ako to bude nevyhnutné," povedal.

Scaparrotti vyjadril tiež znepokojenie ohľadne pokusov Ruska o ovplyvňovanie tohto regiónu "predovšetkým prostredníctvom médií a šírením chybných informácií, politického vplyvu a tak ďalej". Začiatkom februára navštívil Kosovo aj generálny tajomník OSN Jens Stoltenberg. Kosovo a Srbsko vyzval, aby normalizovali vzájomné vzťahy. Napätie medzi nimi nedávno znova eskalovalo po sérii buričských incidentov. Srbsko dosiaľ nezávislosť Kosova neuznalo a v tomto postoji má jednoznačnú podporu Ruska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá