Rozbil auto pri zrážke s premiérkou, ľudia sa mu zložili na nové

Rozbil auto pri zrážke s premiérkou, ľudia sa mu zložili na nové
Zdroj foto: ilu foto SITA/AP
Poliaci sa v priebehu pár dní zložili na nové auto mladému vodičovi, ktorý svoj "fiatku" rozbil minulý týždeň pri zrážke s vládnou limuzínou premiérky Beaty Szydlovej.

Rovní a rovnejší?

Zbierka, zamýšľaná vraj aj ako protest proti politike vládnucej strany, prekonala všetky očakávania, tvrdia médiá. Dvadsaťjedenročný vodič Sebastian vinu na nehode odmieta, prokuratúra ho však obvinila a policajný šéf Jaroslaw Szymczyk vyhlásil, že súd môže mladíka poslať až na tri roky do väzenia.

Obvineného podľa televízie TVN 24 podporili opoziční politici, pretože vraj čelí "stretu so všemocným štátom". Naopak premiérka Szydlová podľa vládneho hovorcu poslala obvinenému list, aby ho uistila, že "ako občania sme si pred spravodlivosťou rovní", nehľadiac na vášne, mediálny rozruch a útoky opozície. V tomto ovzduší zbierka zjavne padla na úrodnú pôdu.

"Zbierka trvá od pondelka. Spočiatku sa počítalo, že sa vyberie 5000 zlotých, ale túto sumu sa v priebehu necelých dvoch dní podarilo prekonať o viac ako tisíc percent a ďalšie peniaze stále prichádzajú. V čase zverejnenia tejto informácie bolo na konte pre Sebastiana viac ako 60.000 zlotých, "napísal časopis Newsweek na internetovej stránke svojho poľského vydania.

Morálny prešľap?

"Záleží mi na tom, aby si chlapec mohol zaobstarať dobre fungujúce auto bez podozrivej minulosti a skrytých chýb. Celú sumu prevedieme na jeho bankový účet," povedal časopisu Rafal Begun, ktorý s nápadom na zbierku prišiel.

Pôvodne počítal s tým, že si Sebastian bude môcť zaobstarať len iné ojazdené auto náhradou za zničený Fiat Seicento, teraz to však vyzerá, že si bude môcť dopriať vozidlo oveľa väčšie a výkonnejšie. Predseda vládnej strany Jaroslaw Kaczyński odsúdil zbierku ako "morálny prešľap", ktorý "prekračuje medze."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá