Opozičnej SaS schválili "protimnožiteľský" zákon o psoch

Opozičnej SaS schválili "protimnožiteľský" zákon o psoch
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Strane SaS prešiel návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý upravuje chov psov a ich množenie. Novela zavádza kontrolu množenia psov, ustanovuje podmienky chovu psov na ich množenie, podmienky držania takýchto psov a povinnosti vyplývajúce držiteľom, aj štátnym orgánom v evidencii a kontrole držania psov.

Kontrola chovu psov v súčasnosti

V súčasnosti sú chov a množenie psov podľa predkladateľov kontrolované len tým spôsobom, že chovné stanice jednotlivých plemien sú nahlásené chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či takéto chovy spĺňajú ich štandardy, prípadne aj medzinárodné štandardy.

„Chovatelia takýchto šľachtených chovov majú záujem na tom, aby chovy boli v poriadku a zachovávali medzinárodné štandardy, pretože im to dáva možnosť ďalej rozvíjať chov a zvyšuje hodnotu ich psov aj šteniat z takéhoto chovu. Na druhej strane, existujú chovy, kde nie sú dodržiavané podmienky držania a chovu zvierat stanovené vyhláškou ministerstva pôdohospodárstva o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá,“ domnievajú sa.

Chov často vedie k týraniu

Poslanci vyjadrovali nespokojnosť s tým, že sučky sú často v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, veterinárneho ošetrenia, vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami.

„Ako jediný nie je tento spôsob množenia za účelom predaja kontrolovaný, čo vedie ku genetickým zmenám na plemenách, skrytým chorobám, ktoré sa prejavia po čase od kúpy, k premnoženiu určitého plemena a hlavne k nevhodným podmienkam chovu, vedúcim k týraniu,“ dodávajú s tým, že takí množitelia nie sú registrovaní v chovateľských zväzoch a v súčasnosti nikto nekontroluje, či dodržiavajú požiadavky stanovené osobitným predpisom.

„Z tohto dôvodu navrhujeme pre každého, kto bude chcieť predávať psy mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, zaviesť povinnosť mať od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava. Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť nelegálny,“ argumentovali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá