Novým šéfom rozhlasu a televízie sa stal exriaditeľ Markízy

1.8.2012 11:20 | zdroj: TASR, SITATA3 | zdroj foto: CTK
Novým šéfom rozhlasu a televízie sa stal exriaditeľ Markízy

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Poslanci zvolili nového riaditeľa RTVS, ktorý vystrieda predchádzajúcu šéfku inštitúcie Miroslavu Zemkovú. Stal sa ním favorizovaný Václav Mika, ktorý porazil svojho najvážnejšieho kandidáta, riaditeľa agentúry TASR Jaroslava Razníka.

Vložiť video

Hlasoval Smer a matovičovci

Na hlasovaní sa zúčastnilo 95 poslancov. Mikovi sa podarilo získať nadpolovičnú väčšinu, ktorá bola potrebná na zvolenie - 74 hlasov. Jeho najvážnejší konkurent Rezník získal len dva hlasy.

Štyri opozičné strany - KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS - sa na voľbe nezúčastnili. "Nie je najmenší dôvod, aby sme sa na ovládnutí verejnoprávnych médií stranou Smer zúčastňovali," odôvodnil exminister kultúry Daniel Krajcer. Poslanci za OĽaNO hlasovať išli.

Nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska zvolili poslanci tajne z 11 uchádzačov. Tí sa zúčastnili na verejnom vypočutí pred členmi parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Kandidátmi boli Ľubomír Belák, Marcel Děkanovský, Štefan Dlugolinský, Marián Herdel, Pavel Jacz, Václav Mika, Marián Ostatník, Margita Repková, Jaroslav Rezník, Iľja Ruppeldt a Jozef Zima. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa RTVS je päť rokov, funkcie sa ujme deň po zvolení.


Mika chce investigatívu, menej repríz a lepšiu spoluprácu s ČT

Exriaditeľa Markízy bude presadzovať návrat k investigatívnej publicistike, väčšiu koprodukciu s verejnoprávnou Českou televíziou, stabilnejšiu programovú štruktúru, ale aj snažiť sa o väčšiu sledovanosť STV.

Mika na vypočutí pred mediálnym výborom prízvukoval aj nevyhnutnosť väčšej kvality vysielaného programu. Zmeniť treba podľa neho spravodajstvo a zmenšiť počet repríz. Mika vidí veľký priestor pre zlepšovanie hlavne v televízii. Slovenský rozhlas funguje podľa jeho slov už teraz pomerne stabilne, pozrieť by sa však chcel na Rádio FM v snahe zvýšiť jeho počúvanosť.

Pracovať chce Mika na zlepšení značky verejnoprávneho média a lepšom využití nových médií. Slovenská televízia by sa podľa neho mala zameriavať na typ rodinného diváka a vysielať formáty typické pre verejnoprávne médiá v iných európskych krajinách.

Exriaditeľ súkromnej televízie zvažuje aj tretí televízny okruh zameraný na šport, keďže ten v súčasnosti deformuje obsah Dvojky a robí z nej "odpadový kôš". Taká vážna zmena si však podľa neho bude vyžadovať zabezpečenie financovania. "Trojka bude športová v prípade, že STV zabojuje o šport. Nehovorím, že to je môj cieľ," vysvetlil.

Vyhlásenie výsledkov voľby riaditeľa RTVS

Vložiť video