Nový Zéland čelí katastrofe, z lode Rena vytiekli do oceánu tony ropy

Nový Zéland čelí katastrofe, z lode Rena vytiekli do oceánu tony ropy
Zdroj foto:
Nový Zéland čelí environmentálnej katastrofe, pretože nádrž s ropou na kontajnerovej lodi Rena, uviaznutej na útese pri východnom pobreží krajiny, praskla a unikli z nej do oceánu tony ťažkej ropy.

Oznámil to dnes novozélandský minister dopravy Steven Joyce, keď získal najčerstvejšie informácie o situácii neďaleko prístavného mesta Tauranga, kde loď Rena uviazla. Stalo sa to približne 22 kilometrov od novozélandského pobrežia.

Z nádrže vytieklo približne 100 ton ropy, časť do trupu lode a časť do oceánu.
"Situácia s ropou sa bude zhoršovať, až potom sa zlepší. Pred týmto faktom si nemožno zatvárať oči," povedal minister a upozornil obyvateľov pobrežia v novozélandskom zálive Bay of Plenty, aby sa pripravili, že na ich pláže dorazí ropa. Tomuto javu sa nedá vyhnúť, dodal minister.
Joyce tiež uviedol, že je výrazná pravdepodobnosť, že 47.000-tonová Rena sa na útese rozlomí.
"Ropná škvrna ešte môže spôsobiť najzávažnejšie novozélandské znečistenie oceánu za posledné desaťročia," vyhlásil minister životného prostredia Nick Smith.

Prvoradou úlohou záchranného tímu je čo najskôr dostať z lode približne 1500 ton ťažkej ropy, ktorá sa nachádza na palube. Operácia sa začne v pondelok 10. októbra, keď prídu podporné plavidlá a prečerpajú do nich ropu. Bude však trvať niekoľko dní, kým situáciu vyriešia. Takáto operácia je pomerne zložitá a môže byť aj nebezpečná.

Neďaleko lode boli hlásené aj morské vtáky pokryté ropou a tučniak. Vo štvrtok našli štyroch mŕtvych tučniakov.
"Sme pripravení na veľkú operáciu čistenia pobrežia," informoval predstaviteľ vládneho námorného úradu.
Špecialisti na zvieratá žijúce vo voľnej prírode zriadili monitorujúce stanice na pobreží a na ostrove Motiti, 7,4 kilometra od útesu. Nehoda môže byť aj podľa týchto odborníkov ešte "veľmi, veľmi vážna".

Loď Rena, 236 metrov dlhá, viezla vyše 2100 kontajnerov, napríklad so stavebným drevom, sušeným mliekom, mäsom a rybami. Silný vietor ju hodil o útes neďaleko prístavu Tauranga, kde zostala uviaznutá.
Predstavitelia oznámili, že súčasťou nákladu boli štyri kontajnery s nebezpečným ferosilikónom, ktorý môže zapríčiniť požiar, ak sa dostane do kontaktu s vodou.

Zdroj: DPA

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá