Odborárov prekvapili vyjadrenia o nedostatku peňazí pre učiteľov

Aktualizované:
Mestá a obce nemajú peniaze na zvýšenie platov učiteľov ešte v tomto roku. S týmto tvrdením ale nesúhlasia školskí odborári. Zároveň hovoria, že samosprávy nedodržiavajú dohody a nevážia si svojich zamestnancov.

Podľa Ondeka to ZMOS neavizoval

Ako informoval predseda školských odborov Pavel Ondek, rokovali s predstaviteľmi združenia a oni neavizovali, že k navýšeniu platov od septembra pre zamestnancov materských škôl, základných umeleckých škôl, centier voľného času a školských klubov detí, nedôjde.

Ostatným zamestnancom školstva na základných a stredných školách by sa platy mali zvýšiť, minister školstva Peter Plavčan avizoval, že prostriedky na to v rozpočte má. Ondek zdôraznil, že sú nespokojní s postojom ZMOS-u, ktorého členovia stále majú možnosť meniť rozpočet na tento rok, ale aj ministra školstva, ktorý mal robiť také kroky, aby k tejto situácii nedošlo.

Ondek avizuje, že na budúci týždeň v utorok budú rokovať s Plavčanom. Podľa neho môže dôjsť k trom situáciám. Ako prvé uviedol, že na stretnutí s ministrom dôjde k dohode. Ak k nej dôjde, situácia sa môže vyriešiť dodatkom ku kolektívnej zmluve.

TOP videá

Nevylučuje ďalšie protesty

Takéto riešenie by bolo najlepšie, ak by sa definitívne dotiahlo do konca do mája, dodal. Ak nedôjde k dohode, nevylúčil Ondek protesty. Zároveň Ondek uviedol, že ak nedôjde k dohode s ministrom Plavčanom, situáciu ešte môže vyriešiť vláda nariadením.

Školskí odborári zopakovali, že nie je v záujme zväzu, že sú v školstve dve kategórie zamestnancov. U jedného zamestnávateľa sú zamestnávatelia financovaný z dvoch zdrojov, a to nie je dobré. Podľa Ondeka aj vzniknutá situácia je dôkazom toho, že samospráva nezvláda financovanie školstva.

Podľa prognózy bude mať samospráva na školstvo 705 809 600 eur. Je podivuhodné, že z takýchto peňazí nevedia dať pre 25-tisíc zamestnancov 8 600 000 eur. Starostovia aj miestni poslanci si majú uvedomiť, že sú tu pre ľudí, sú to ich voliči a majú vychádzať v ústrety všetkým zamestnancom, vrátane tých, čo sú v školstve, uviedol Ondek.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá