Pohotovosti budú fungovať po novom, prezident podpísal zákon

TA3 TASR
19.10.2017 16:30

Ambulantné pohotovosti budú po novom fungovať len do 22.00 h. Ich kratšiu prevádzku, ktorú prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti, podpísal prezident Andrej Kiska. Ministerstvo zdravotníctva chcelo ich celonočnú prevádzku pôvodne skrátiť do 23.00 h. Zákonodarcovia však odobrili aj pozmeňujúci návrh zdravotníckeho výboru, aby fungovali ešte o hodinu kratšie.

Pohotovosti budú fungovať po novom, prezident podpísal zákon
SITA/Marko Erd

Pevná a doplnková sieť

Súčasné lekárske služby prvej pomoci by mali zaniknúť najneskôr cez leto budúceho roka. Po novom má vzniknúť takzvaná pevná a doplnková sieť takejto pohotovosti. V pevnej sieti by mala ambulantná pohotovosť po novom povinne fungovať v každom okresnom meste v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 h, v dňoch pracovného pokoja v čase od 7.00 do 22.00 h. Doplnková pohotovosť bude dobrovoľná, k dispozícii môže byť v pracovných dňoch nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v čase, keď budú fungovať normálne ambulantné pohotovosti.

Prax podľa ministerstva ukázala, že po 22.00 h pacienti ambulantné pohotovosti takmer vôbec nenavštevujú. "Lekári v súčasnosti v ambulantnej pohotovosti často slúžili do siedmej ráno, neprišiel im žiadny pacient a následne ráno nastupovali do svojich ambulancií," povedal po rokovaní v parlamente minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Pacienti sa zmeny podľa neho nemusia obávať. "Ambulantná pohotovostná služba nie je pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia, o takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach, v prípade potreby sa volá priamo záchranka," vysvetlil.

Lekári protestujú

Novela prináša aj zmeny vo fungovaní ambulancií všeobecných lekárov. Po novom majú ordinovať viac. V ambulancii majú byť pre pacientov k dispozícii minimálne 35 hodín, z toho najmenej dvakrát do 15.00 h. Cieľom je zlepšiť dostupnosť starostlivosti všeobecných lekárov. Novela zákona rieši aj prípady, keď z objektívnych príčin lekár stanovený rozsah nemôže dodržať.

"Nemožno všetkých hádzať do jedného vreca, ale prax ukázala, že sa vyskytli prípady, keď praktickí lekári neboli pacientom k dispozícii v ambulanciách už o 12.00 h napoludnie, a preto šli ľudia v podvečerných hodinách na pohotovosť," povedal Drucker.

Lekári s predĺžením ordinačných hodín všeobecných lekárov nesúhlasili. Odmietli ho Slovenská komora lekárov, Asociácia súkromných lekárov SR aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL). Zmeny, ktoré sa pripravili "bez vedomia" lekárov, sú podľa prezidenta SLK Mariana Kollára lekárskou obcou vnímané veľmi negatívne.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok