V KĽDR zaznamenali zemetrasenie, obavy Číny sa nenaplnili

TA3 TASR ČTK
23.9.2017 12:58

Na území KĽDR zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 3,4. Otrasy hlásili z oblasti mesta Kilju v provincii Severný Hamgjong na severovýchode krajiny, hypocentrum bolo na zemskom povrchu. Čínski geológovia neskôr oznámili, že otrasy mohli byť vyvolané umelo v dôsledku výbuchu. Experti však situáciu upokojujú a tvrdia, že zemetrasenie bolo prirodzené.

Zmiernili obavy

Slabé zemetrasenie, zaznamenané neďaleko severokórejského miesta jadrových testov, nebolo pravdepodobne umelo vyvolané. Uviedla to Organizácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok a predstaviteľ Južnej Kórey. Tým zmiernili obavy, že Pchjongjang odpálil ďalšiu nukleárnu bombu, len niekoľko týždňov po svojom poslednom, už šiestom a dosiaľ najsilnejšom, podzemnom jadrovom teste.

Čínski geológovia oznámili, že zemetrasenie s magnitúdou 3,4 zaznamenané o 10.28 h SELČ mohlo byť umelo vyvolané v dôsledku "podozrivého výbuchu", ale CTBTO, ktorá monitoruje jadrové skúšky, a predstaviteľ juhokórejskej meteorologickej služby vyhlásili, že podľa ich presvedčenia išlo o prirodzené zemetrasenie.

"Kľúčovou metódou je sledovať seizmické vlny alebo seizmické zvukové vlny. Druhé uvedené sa vyskytujú v prípade umelo vyvolaného zemetrasenia," povedal nemenovaný juhokórejský predstaviteľ, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. "V tomto prípade sme nezaznamenali žiadne. Takže zatiaľ tieto otrasy označujeme ako prirodzené zemetrasenie," zdôraznil.

Miesto častých testov

Zemetrasenie zaznamenali v okrese Kilji v severokórejskej provincii Severný Hamgjong, kde sa nachádza Punggje-ri - známe miesto jadrových skúšok v horskej oblasti KĽDR, dodal juhokórejský predstaviteľ. Všetkých predchádzajúcich šesť jadrových testov Severnej Kórey sa prejavilo ako zemetrasenia s magnitúdou 4,3 alebo i vyššou. Posledný test 3. septembra zaregistrovali ako zemetrasenie s magnitúdou 6,3.

Dodatočné otrasy zaznamenané po tomto teste mohli byť spôsobené zrútením tunela v spomínanej horskej oblasti, uviedli vtedy odborníci. Satelitné fotografie z tejto oblasti po zemetrasení z 3. septembra zachytávali početné zosuvy pôdy očividne zapríčinené obrovským výbuchom, ktorý bol podľa vyhlásenia Severnej Kórey úspešným testom modernej vodíkovej bomby.

Lassina Zerbo - šéf CTBTO, ktorá monitoruje testy jadrových zbraní - na Twitteri napísal, že analytici "skúmajú nezvyčajnú seizmickú činnosť s oveľa menšou magnitúdou", než bol test z 3. septembra v Severnej Kórei. V tweete dodal, že je málo pravdepodobné, že táto seizmická činnosť bola vyvolaná umelo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok