Hyperloop prichádza na Slovensko, môže prijať desiatky zamestnancov

TA3 TASR
28.10.2016 09:44

Vyvíjajú nový revolučný systém dopravy a práve Slovensko môže byť krajinou, kde ho po prvýkrát zrealizujú. V pobočke, ktorú u nás spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies otvára, môžu údajne nájsť prácu desiatky ľudí.

Hyperloop prichádza na Slovensko, môže prijať desiatky zamestnancov
TASR/Andrej Galica

Dobrá poloha a blízkosť letísk

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá vyvíja nový spôsob dopravy prostredníctvom kapsúl poháňaných slnečnou energiou, zakladá v týchto dňoch slovenskú pobočku. Potvrdil to šéf HTT Dirk Ahlborn.

"Na Slovensku spolupracujeme s množstvom domácich spoločností. O pár mesiacov by mal byť vidieť výsledok tejto spolupráce. V týchto dňoch vytvárame slovenskú pobočku, preto som aj prišiel. Bude sa zaoberať vývojom a výrobou. Pre nás je to hlavne o neustálom inovovaní a zlepšovaní produktu," povedal Ahlborn, ktorý preferuje okolie Bratislavy pre polohu a blízkosť bratislavského a viedenského letiska.

"Počet zamestnancov pobočky je otvorený, rádovo môže ísť o desiatky. O dva mesiace budeme múdrejší. Chceme a vieme však zaplatiť talentovaných ľudí. Nie sme tu preto, aby sme šetrili, ale aby sme získali najväčšiu možnú kvalitu. Slováci sú silní v oblasti strojárstva, materiálového hospodárstva, dátového inžinierstva," zdôraznil Ahlborn.

Pre projekt ako Hyperloop je dôležitá aj spolupráca s vládami. "Cítime záujem a podporu slovenskej a rakúskej vlády. Keď vytvárame nový druh dopravy, je potrebné vytvoriť aj nové pravidlá. Na to potrebujeme vládnu podporu. Slovensko sa mi páči ako potenciálna brána do Európy," dodal Ahlborn.

Zvažujú viacero alternatív

Spojenie medzi Bratislavou a Viedňou prostredníctvom Hyperloopu nie je jediným projektom spoločnosti HTT. V súčasnosti zvažujú viacero ďalších alternatív. "Máme projekt v Kalifornii, kde robíme prieskum terénu, environmentálne štúdie, no čaká nás tam ešte veľa byrokracie. Verím, že Slovensko bude prvé miesto, kde zrealizujeme náš projekt. Mimo Slovenska nateraz nevidíme v Európe iné vhodné príležitosti. Skôr sa obzeráme po Číne, Indii, Blízkom Východe i Afrike," uzavrel Ahlborn.

Hyperloop je projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. V súčasnosti existujú na svete iba dve spoločnosti, ktoré tento koncept realizujú, Hyperloop Technologies a HTT.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok