Poslanci ukončili schôdzu. Téma rokovacieho poriadku vyvolala spory

TA3 SITA TASR
21.10.2016 19:55

Novelou rokovacieho poriadku ukončili poslanci šiesty rokovací deň 10. schôdze Národnej rady SR. Právna norma má priniesť viaceré obmedzenia pre poslancov, s čím má problém opozícia. Počas schôdze si názorové rozdiely na túto tému vymieňali aj niektorí opoziční poslanci.

Poslanci ukončili schôdzu. Téma rokovacieho poriadku vyvolala spory
SITA/Ľudovít Vaniher

Rozprava bez Danka

Skupinka približne 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky ukončila týždeň rokovaním o návrhu zákona o rokovacom poriadku. Po tom, čo Gábor Gál predstavil pozmeňovací návrh, opozícia spustila ostrú kritiku. Zákon nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko. Zhodli sa v tom opozičníci.

Iniciátor zmien v rokovacom poriadku predseda parlamentu Andrej Danko v rozprave nevystúpil. Rozpravu ukončil poslanec Jozef Viskupič svojím asi dvojhodinovým vystúpením, v ktorom pripomenul, že zákon zasahuje do práv poslancov a že je v rozpore so zásadami právneho štátu.

Zmeny podľa opozičných poslancov prichádzajú neskoro a novým rokovacím poriadkom sa správanie poslancov nijako nezmení. Najväčšiu kritiku mal pozmeňovací návrh, podľa ktorého by mali mať neobmedzený rečnícky čas predseda NR SR, predseda vlády a prezident. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády budú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Avšak, v prípade odvolávania člena vlády, bude môcť minister alebo premiér vystúpiť bez obmedzenia.

Navrhujú možnosť vystúpiť dvakrát

Oproti pôvodnému návrhu zákona poslanci teraz navrhujú možnosť vystúpiť v rozprave dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy, ako aj ústne počas nej. Ak sa prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút.

Predkladatelia navrhujú kompetenciu predsedajúceho vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť. Zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón však koaličný pozmeňovací návrh zachováva.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča návrh nerieši nerovnosť rečníckeho času a nesúhlasí ani s tým, že poslanci stále nesmú nosiť do pléna obrazové pomôcky. Opozícia predložila tiež pozmeňujúci návrh, ktorý ráno na ústavnoprávnom výbore predložil poslanec za SaS Ondrej Dostál. V pléne ho predstavila Natália Blahová.

Názorové rozdiely na túto tému si vymieňali poslanci takmer celý deň. Rokovacia sála bola však väčšinu času poloprázdna. Na konci dňa v nej sedelo približne 15 poslancov zo 150. Sála bola plná len počas hlasovania o 11. hodine. Potom sa poslanci rozpŕchli. Poslanci by mali o pozmeňovacích návrhoch a o samotnom zákone hlasovať budúci týždeň v utorok na pokračovaní desiatej schôdze.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok