Slovenská a česká vláda sa stretli na spoločnom rokovaní v Bratislave

TA3 TASR
26.9.2016 06:24

Podpisom spoločného vyhlásenia sa skončilo ďalšie spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády, ktoré sa uskutočnilo na bratislavskom Bôriku.

Vrelý vzťah medzi národmi

Tradícia spoločného rokovania slovenskej a českej vlády nie je podľa slovenského premiéra Roberta Fica iba nostalgickou záležitosťou po časoch, keď žili oba národy v spoločných štátnych útvaroch. "Nevnímame ho ako rutinnú položku politického kalendára, ale ako príležitosť posunúť naše vzťahy," uviedol Fico v príhovore počas spoločného rokovania na bratislavskom Bôriku.     

"Táto vynikajúca a v Európe a vo svete aj zriedkavá podoba úzkej spolupráce, ktorej symbolickým i praktickým vyjadrením sú pravidelné spoločné zasadnutia vlád, je aj predovšetkým vyjadrením našej jazykovej a kultúrnej blízkosti, našej vzájomnej previazanosti vo všetkých oblastiach," vyhlásil Fico. Poukázal na to, že obe krajiny sú si stále druhými najvýznamnejšími obchodnými partnermi. Pripomenul, že spolupráca sa zakladá na stále vrelom vzťahu medzi oboma národmi.     

"Naše priateľstvo, spolupráca, naša schopnosť vybudovať po zamatovom rozdelení Československej federatívnej republiky novú kvalitu vzájomných vzťahov, nové a účinné spôsoby vzájomnej podpory v EÚ i širších medzinárodných vzťahoch sa stali našou novou obchodnou značkou vo svete," skonštatoval Fico. Podotkol, že vzájomné vzťahy Slovenska a Česka sa stali inšpiráciou a príkladom pre mnohé regióny.

Upozornil, že na automatické udržanie vzájomných vzťahov sa nemožno spoliehať. "Práve preto, že v tomto komplikovanom svete sa navzájom stále viac potrebujeme a sme si navzájom garantmi stability v stredoeurópskom regióne, potrebujeme vyvíjať nové a nové politické úsilie na upevňovanie a efektívne využívanie potenciálu našich vzťahov vo všetkých oblastiach a vysielať našim spoločnostiam nové a nové posolstvá, že naše priateľstvo a spolupráca majú veľkú hodnotu a stoja za úsilie o ich udržiavanie a posilňovanie," zhrnul Fico.

Sobotka: Stretávame sa v neľahkom období

Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka považuje v poradí štvrté stretnutie v tomto formáte za výraz nadštandardného partnerstva a priateľstva medzi oboma krajinami, a tiež za užitočnú praktickú platformu pre diskusiu o témach, ktoré obe krajiny spájajú. "Stretávame sa v neľahkom období, kedy sa Európska únia musí vyrovnať s radom výziev, ktoré súvisia s migračnou krízou, ktoré súvisia s premenou bezpečnostnej situácie v našom bezprostrednom susedstve, ktoré ale tiež súvisia s rozhodnutím Veľkej Británie o odchode z Európskej únie," povedal Sobotka.     

V tejto chvíli je podľa českého premiéra kľúčové, aby sa zachovala jednota, otvorený dialóg a vôľa spolupracovať na utváraní budúcnosti EÚ vo formáte európskej dvadsaťsedmičky. Sobotka vyjadril plnú podporu slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ.      

"Kľúčovými prioritami Európskej únie sú posilnenie bezpečnosti a tiež zaistenie prosperity. Máme záujem pokračovať v našej spolupráci so Slovenskom v oblasti riešenia migračnej krízy, to znamená v debate ako ďalej v oblasti azylu, v oblasti migrácie a ako ďalej pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice, pri vedení dôsledného boja proti prevádzačom," deklaroval český premiér. Česká strana má podľa neho taktiež záujem spolupracovať so slovenskou v oblasti vnútornej bezpečnosti a prevencie terorizmu.

Témou aj dobudovanie cestného prepojenia

Dobudovanie cestného prepojenia medzi Slovenskou a Českou republikou v Trenčianskom či Žilinskom kraji a modernizácia železničných tratí medzi krajinami – aj to boli témy, ktorým sa venovali predstavitelia vlád Slovenskej a Českej republiky počas spoločného zasadnutia.

"Našou prioritou v oblasti cestnej dopravy je dostavba cestného prepojenia medzi Hulínom a Púchovom, ktoré prinesie prepojenie českej a slovenskej diaľnice D1 a podporujeme tiež prepojenie diaľnic v Moravsko-sliezskom a Žilinskom kraji, ktoré prepoja tunajšie významné priemyselné zóny a prispejú k hospodárskemu rozvoju regiónu a tiež k vytváraniu pracovných miest," opísal predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Česká republika sa podľa jeho slov snaží, aby splnila podmienky na vydanie stavebného povolenia a už v budúcom roku mohla začať stavať prvý úsek diaľnice D49. Tá by sa mala na Slovensku napojiť na rýchlostnú cestu R6, ktorá má smerovať po Púchov.

Ďalšou prioritou je podľa Sobotku modernizácia železničnej trate z Břeclavy do Bratislavy a tiež rozvoj železničnej dopravy v celom priestore Brno - Viedeň – Bratislava so širším napojením na Maďarsko. Rekonštrukcia železničného koridoru by aj podľa slovenského premiéra Roberta Fica poskytla ľuďom, ktorí cestujú zo Slovenska do Českej republiky a opačne nielen komfortné vlakové spojenie, ale aj spojenie, ktoré bude podstatne rýchlejšie. "Hovoríme o koridoroch pri cestovnej rýchlosti 160 až 200 kilometrov za hodinu," priblížil Fico.

Slovenský premiér zároveň podľa vlastných slov informoval svojho českého kolegu o záujme vládnej koalície na Slovensku pripraviť výnimku z takzvanej dlhovej brzdy. To by podľa Fica umožnilo pružnejšie financovať významné infraštruktúrne projekty.

Vlády oboch krajín sa na bratislavskom Bôriku stretli po štvrtý raz. V minulosti sa stretli 12. mája 2015 vo Valticiach (ČR), 24. apríla 2014 v Skalici (SR) a historicky prvé spoločné zasadnutie sa uskutočnilo 29. októbra 2012 v Uherskom Hradišti (ČR) a Trenčíne (SR).

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok