Ak prejdú kritizované zmeny, rokovací poriadok vraj skončí na súde

TA3 TASR
31.8.2016 10:54

Ak novela rokovacieho poriadku prejde v parlamente v navrhovanej podobe, teda aj s obmedzením rečníckeho času pre poslancov, či so zákazom používať bannery resp. transparenty v pléne, opozícia sa vraj obráti na Ústavný súd.

Ak prejdú kritizované zmeny, rokovací poriadok vraj skončí na súde
SITA

Danka chce priviesť k rozumu

Pred rokovaním poslaneckého grémia to novinárom povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka. "Dúfam, že privedieme pána predsedu NR SR Andreja Danka k rozumu a novelu stiahne," povedal Richard Vašečka. Za nedemokratickú považuje navrhovanú nevyváženosť pri možnosti vystúpiť v pléne u člena vlády a u poslanca.

"Sme parlamentná republika, poslanec má kontrolovať vládu. Bude ale časovo obmedzený, kým člen vlády nie. Napr. minister vnútra Robert Kaliňák bude môcť rečniť aj hodinu a pol a poslanec bude môcť na neho reagovať 20 minút," zdôraznil.

Navrhovaný zákaz bannerov zase považuje Vašečka za obmedzenie slobody prejavu. "Už boli takéto pokusy napr. v Maďarsku, kde takéto niečo prešlo. Potom sa poslanci maďarského parlamentu obrátili na Európsky súd pre ľudské práva a uspeli," dodal Vašečka.

Majú dokázať nedemokratické praktiky

Danko vyhlásil, že stiahne navrhované zmeny v rokovacom poriadku, ak opozícia dokáže svoje tvrdenia o nedemokratických praktikách. Šéf parlamentu pritom odmieta kritiku opozície, ktorá hovorí o nedemokratickom spôsobe prípravy návrhov a tiež o totalitných praktikách. Opozícia tvrdí, že zmeny sú namierené proti nej a majú jej zavrieť ústa. Danko žiada opozíciu o vysvetlenia a dôkazy.

"Ak poslanci predložia dôkazy o nedemokratických praktikách, predstavia aspoň jeden nedemokratický nástroj, osobne túto novelu stiahnem," deklaroval Danko, ktorý vyzýva na konštruktívnu debatu. Od kritikov žiada, aby predložili svoje pripomienky, ako sľúbili.

Novela rokovacieho poriadku, o ktorej by mali poslanci rokovať na septembrovej schôdzi, má zakázať transparenty, letáky aj mobily v rokovacej sále, ako aj robenie fotiek a videozáznamov. Poslanci by mali dostať aj iné obmedzenia vrátane časových limitov na vystúpenie. Poverení klubom by mali mať 30 minút, ostatní 20. Vedenie parlamentu, ale aj členovia vlády majú mať výnimku a právo hovoriť neobmedzene. Neposlušní poslanci majú dostávať niekoľkotisícové pokuty.

Opozícia s navrhnutými zmenami nesúhlasí, žiada návrh stiahnuť a pripraviť zmeny spoločne. Bojí sa zneužívania zákona proti opozícii, čo koalícia odmieta. Tá si od zmien sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie schôdze.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok