Budú autá prepravovať plachetnice? Volkswagen má smelé plány

TASR
30.7.2016 21:49

Koncern Volkswagen chce prepravovať svoje nové autá z Európy do Ameriky a v Amerike zmontované vozidlá zase prevážať na starý kontinent cez Atlantik plachetnicami.

Budú autá prepravovať plachetnice? Volkswagen má smelé plány
SITA/AP

Ekologicky prospešné riešenie

Informuje o tom portál nemeckej spravodajskej televíznej stanice N24. Kým sa do prvého plavidla umiestni do 2000 áut, treba prekonať ešte viaceré problémy.

Nákladná loď, ktorá nebude vypúšťať do ovzdušia nebezpečné splodiny, sa vo veľkej miere podobá na veľké plachetnice typu Passat, Pamir alebo výcvikový Gorch Fock. Štyri vysoké sťažne držia 20 plachiet. Ich celková plocha dosiahne 5000 štvorcových metrov.

Práca s plachtami počas plavby bude trvať námorníkom iba pár minút, kým v minulosti sa s nimi trápili aj niekoľko hodín. Vďaka modernej technike bude posádka 180 metrov dlhého plavidla početne skromná. Plachetnica by mala dosahovať cestovnú rýchlosť 14 uzlov za hodinu (25 km).

O Ecoliner je záujem

Plavidlo projektu Ecoliner ako fyzický model ešte nejestvuje, možno ho vidieť len na počítačovej vizualizácii. Projekt zaujíma hamburskú námornú dopravnú spoločnosť Döhle. V sektore je jednou z najväčších na svete.

Prvými záujemcami o prepravu tovarov ekologickými plachetnicami nie sú okrajové firmy. Nemecký denník Welt chcel získať viac informácií o projekte Ecoliner od Volkswagenu ešte pred zverejnením Stratégie 2025, ale bod rokovania správna rada presunula na obdobie po letnej prestávke. Po nej sa bude diskutovať o ofenzíve v logistike koncernu.

Najväčší znečisťovatelia

Nemecké automobilky prepravujú ročne po oceánoch vyše tri milióny automobilov. Naloďujú ich v prístavoch Emden a Bremerhaven. Väčšina áut smeruje do Severnej a Južnej Ameriky a na Ďaleký východ.

Koncerny privážajú autá do prístavov starého kontinentu zo svojich závodov napríklad v Mexiku alebo na juhu Spojených štátov. Na prepravu využívajú lode, ktoré produkujú veľké množstvo emisií. Spaľujú totiž "bunkeröl", čo je odpadový produkt rafinácie ropy. Pri jeho spaľovaní sa uvoľňujú sadze, dusík, síra a oxid uhličitý.

Obchodné a výletné lode sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia na svete, oveľa väčšími ako automobily. Pre životné prostredie je hustý ťažký olej čistým jedom, aj keď ho na šírom mori nikto nevidí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok