Poľsko postúpilo do štvrťfinále, rozhodol jediný kop

25.6.2016 18:27

Futbalisti Poľska sa stali prvými štvrťfinalistami na majstrovstvách Európy vo Francúzsku. Z turnaja odprevadili reprezentantov "helvétskeho kríža".

Zverenci trénera Adama Nawalku odohrali v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí v St. Étienne vyrovnaný duel so Švajčiarmi. Po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1 a naši severní susedia uspeli až v rozstrele zo značky pokutového kopu v pomere 5:4. Jediným neúspešným exekútorom z "bieleho bodu" bol švajčiarsky mladík Granit Xhaka. Poliaci sa na ME prvýkrát dostali do štvrťfinále. V osmičke najlepších na nich čaká víťaz ďalšieho sobotňajšieho osemfinále Chorvátsko - Portugalsko.

Priebeh:

Skóre duelu otvoril krídelník Jakub Blaszczykowski, ktorý sa presadil v 39. minúte po rýchlom brejku zoči-voči brankárovi Yannovi Sommerovi. V 79. minúte mohol vyrovnať Haris Seferovič, ale loptu nasmeroval iba do brvna. Čo sa však nepodarilo útočníkovi Eintrachtu Frankfurt, dokázal o tri minúty neskôr stredopoliar Xherdan Shaqiri. Na hranici šestnástky sa dostal k odrazenej lopte a vyrovnal parádnymi "nožničkami", ktoré katapultovali loptu k ľavej žrdi. Bol to prvý gól, ktorý Poliaci inkasovali na európskom šampionáte.

Najväčšiu šancu v predĺžení mal striedajúci Eren Derdiyok, ale jeho hlavičku bravúrne zneškodnil Lukasz Fabiaňski. Rovnaký mikrosúboj sa odohral aj v 118. minúte, ale znova z neho víťazne vyšiel poľský brankár. V následnom rozstrele zlyhal iba spomenutý Granit Xhaka. Rozhodujúcu penaltu s prehľadom premenil Grzegorz Krychowiak.

Výsledok:

Švajčiarsko - Poľsko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 4:5 v rozstrele zo značky pokutového kopu - Poľsko postúpilo do štvrťfinále
Góly: 82. X. Shaqiri - 39. Blaszczykowski, ŽK: 55. Schär, 117. Djourou - 58. Jedrzejczyk, 112. Pazdan, rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Anglicko)
Penaltový rozstrel: Lichtsteiner - 1:0, Lewandowski - 1:1, G. Xhaka - nedal, Milik - 1:2, X. Shaqiri - 2:2, Glik - 2:3, Schär - 3:3, Blaszczykowski - 3:4, R. Rodríguez - 4:4, Krychowiak - 4:5

Švajčiarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, R. Rodríguez - Behrami (77. Gélson Fernandes), G. Xhaka - X. Shaqiri, Džemaili (58. Embolo), Mehmedi (70. Derdiyok) - Seferovič
Poľsko: Fabiaňski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski (101. Jodlowiec), Grosicki (104. Peszko) - Milik, Lewandowski