Budeme sa snažiť dosiahnuť dohodu o riešení migračnej krízy, vyhlásil Fico

TA3 TASR
1.6.2016 12:04

Vláda pred začiatkom nášho predsedníctva v Únii výnimočne zavítala do Bruselu. Robert Fico sa najprv stretol s Donaldom Tuskom.

Predsedníctvo v rozhodujúcich chvíľach

Prvým oficiálnym stretnutím slovenského premiéra Roberta Fica v rámci historickej návštevy našej vlády v inštitúciách EÚ bola schôdzka s predsedom Európskej rady Tuskom. Tusk predpoludním privítal slovenského ministerského predsedu v budove Európskej rady.

Na otázku, čo očakáva od prvého slovenského predsedníctva, Tusk priznal, že očakávania sú vysoké, lebo prichádzajú v "rozhodujúcich chvíľach pre Európu". Dodal, že netreba detailne vysvetľovať, aké náročné výzvy stoja pred EÚ a Slovenskom. Svoj odkaz premiérovi povedal po slovensky: "Zaiste si poradíte!"

Chceme prispievať ku kompromisom

Fico na rovnakú otázku odpovedal, že Slovensko chce byť krajina, ktorá na čele EÚ bude významne prispievať ku kompromisným rozhodnutiam Európskej rady.     

"Ale predovšetkým si uvedomujeme, že sú tu vonkajšie okolnosti, ktoré budú významne ovplyvňovať naše predsedníctvo. Je to predovšetkým referendum o Veľkej Británii, ale aj závery summitu EÚ z konca júna. To všetko ovplyvní náš program, ktorý budeme preto schvaľovať až 30. júna," uviedol Fico. Premiér zopakoval, že predsedníctvo v EÚ je pre Slovensko obrovská príležitosť.     

"Ideme naladení optimisticky a konštruktívne a keďže máme za partnerov vynikajúcich ľudí - ako je tu predseda Európskej rady a šéf Európskej komisie -, verím, že to zvládneme bez akýchkoľvek ťažkostí," uviedol Fico v závere.

Čelili krížovému výsluchu

Slovenské predsedníctvo v EÚ bolo podrobené "krížovému výsluchu" na podujatí, ktoré v bruselskom hoteli Sheraton pripravilo Európske centrum pre politiku. Otázkam okolo 300 hostí, medzi ktorými boli diplomati a novinári z celej Európy, čelili minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Lajčák po skončení podujatia uviedol, že účastníci tejto akcie kládli otázky "na telo", súvisiace najmä s výkonom nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v EÚ.


"Bola to výborná príležitosť prvýkrát oficiálne predstaviť naše priority tu v Bruseli a som rád, že reakcie boli pozitívne. Myslím si, že tie témy, ktoré sme si my zvolili ako naše prioritné, sú aj témy, ktorými žije EÚ - a ja verím, že sa nám podarí sa posunúť vo všetkých tých agendách dopredu," uviedol Lajčák.


Škála otázok, ktorým čelil, sa okrem iného týkala migrácie, bezpečnostnej politiky, rozširovania EÚ a Schengenu, situácie na Ukrajine a sankčného režimu voči Rusku, energetickej bezpečnosti a brexitu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok