Odbory zablokovali všetky francúzske rafinérie, premiér však neustupuje

TA3 TASR
24.5.2016 14:46

Francúzske odbory CGT oznámili, že štrajk proti vládou presadeným zmenám v zákonníku práce už trvá vo všetkých rafinériách v krajine. Do štrajku sa zapojili zamestnanci skladov pohonných hmôt a rafinérií, ako aj vodiči nákladných áut, ktorí zablokovali brány do rafinérií.

Ekonomika v ohrození

Jednu z takýchto blokád na vstupe do rafinérie a skladov pohonných hmôt vo Fos-sur-Mer polícia násilím odstránila. Došlo pri tom k fyzickými potýčkam medzi demonštrantmi a políciou, pri ktorých jeden príslušník utrpel zranenia. V dôsledku tohto policajného zásahu zástupcovia CGT na svojom stretnutí v Notre-Dame-de-Gravenchon schválili návrh na vyhlásenie štrajku vo všetkých ôsmich rafinériách vo Francúzsku.

Štrajk a blokáda rafinérií spôsobuje veľké problémy v zásobovaní pohonnými hmotami, ktoré trvajú už piaty deň a vláda je za to terčom veľmi ostrej kritiky. Štrajk môže výrazne ohroziť francúzsku ekonomiku aj v budúcnosti. Spoločnosť Total oznámila, že "vážne prehodnotí" svoje investičné plány vo Francúzsku a označila sa za rukojemníka v spore medzi odborármi a vládou.

Premiér Manuel Valls, ktorý je momentálne na návšteve v Jeruzaleme, vyhlásil, že vláda v žiadnom prípade nestiahne svoj návrh reformy zákonníka práce. Vyzval CGT na zodpovedný prístup a fakt, že stovky čerpacích staníc vo Francúzsku sú v dôsledku odborárskeho štrajku bez pohonných hmôt, označil za vydieranie. Avizoval, že tak ako vo Fos-sur-Mer, budú odstránené aj blokády ďalších skladov a rafinérií. "Nie je možné, aby Francúzi zápasili s nedostatkom pohonných hmôt," vyhlásil Valls v rozhovore pre rozhlasovú stanici Europe 1.

Prezident hovorí o stratégii menšiny

K situácii sa vyjadril aj prezident Francois Hollande, ktorý odsúdil "blokádu rozhodnutú menšinou" protestujúcu proti zákonníku práce. Hollande uviedol, že nechce "ignorovať a zľahčovať to, čo sa deje", nedomnieva sa ani, že "protest si nezaslúži istú formu rešpektu voči tým, ktorí majú legitímne požiadavky", ale nenabáda ho k tomu, aby "dnes akceptoval blokádu, ktorej základom je stratégia menšiny".

Nathalie Kosciusková-Morizetová, poslankyňa pravicovej strany Republikáni, vo vysielaní televízie France 2 pripomenula, že okrem "práva na štrajk existuje aj právo na slobodu pohybu". Vyhlásila, že treba zrušiť blokádu rafinérií, ale dodala, že ešte predtým "treba zistiť, v čom je problém". Uviedla, že je pobúrená tým, ako minister dopravy Alain Vidalies "už päť dní chodí z jedného televízneho štúdia do druhého" a všade tvrdí, že "žiadny problém nie je, pohonných hmôt nie je nedostatok".

Predseda poslaneckého klubu vládnej Socialistickej strany v Národnom zhromaždení Bruno Le Roux tiež uznal právo na štrajk, ale upozornil, že "menšina, ktorá s niečím nesúhlasí, chce zablokovať všetko: diskusiu o texte (zákonníka práce), ekonomiku krajiny, pohyb svojich spoluobčanov". "Takto to v demokracii nechodí," dodal. Uviedol, že Francúzi sa radi hlásia k svojmu právu demonštrovať, prejaviť svoj názor či nesúhlas, ale "právo na legitimizáciu násilia neexistuje". Kritizoval v tejto súvislosti výzvy odborových organizácií, vyzývajúcich svojich členov a sympatizantov na radikálny postup, a to aj počas fyzických potýčok s policajtmi.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok