Zeman v Bratislave hovoril o riešení migračnej krízy a škandinávskom modele

TA3 TASR
12.2.2016 16:33

Česká republika nie je xenofóbna, päť percent jej populácie tvoria cudzinci včlenení do spoločnosti. Na medzinárodnej konferencii "Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom", ktorú v Bratislave zorganizoval inštitút ASA, to uviedol český prezident Miloš Zeman.

Silná kritika migrácie a moslimov

Pri slove migrácia sa však podľa jeho slov zabúda na islamskú migráciu. Tá, ako upozornil, nie je integrovateľná a asimilovateľná do európskej kultúry. "Je to kultúra, na základe ktorej má muž právo biť svoju ženu, ženám sa upiera prístup k vzdelaniu, verejným funkciám a ich svedectvo pred súdom má polovičnú hodnotu ako svedectvo muža," priblížil.

Za jediný spôsob riešenia migračnej krízy považuje deportáciu ekonomických migrantov a tých, ktorí hlásajú náboženskú nenávisť a násilie. "Skrátka pripravujú teroristické akcie," dodal. Podľa neho ekonomickí migranti v Európe ani nechcú pracovať, ale žiť výlučne zo sociálnych dávok. "Čo, nakoniec, v našich krajinách robí aj istá kategória ľudí, ktorým sa niekedy hovorí neprispôsobiví. A prečo túto kategóriu ešte zväčšovať?" zamyslel sa.

Sám seba označil za prívrženca Európskej únie, napriek tomu sa nevyhol jej kritike za to, že na celej čiare zlyhala pri riešení migračnej problematiky, na ktorú nebola pripravená. "A keď migračná vlna prišla, strácala čas nekonečnými 'kecami' o tom, že by migrantov mala Európska únia vítať, keďže má nedostatok pracovnej sily," poznamenal s tým, že sa pravdepodobne zabudlo na priemernú nezamestnanosť, ktorá v únii dosahuje 11 percent. "Ale asi eritrejský kybernetik môže významne zvýšiť kvalitu európskej pracovnej sily," dodal Zeman.

Spiace teroristické bunky

Ako poznamenal, netreba si klamať o tom, že medzi migrantmi sú aj džihádisti, ktorí môžu vytvoriť spiace teroristické bunky. Je presvedčený, že ak EÚ nedokázala zabezpečiť ochranu svojich vonkajších hraníc, tak nemá právo vymýšľať relokačné mechanizmy, ktorými narušuje suverenitu členských štátov. "Tým problém nerieši, ale odsúva a vytvára novú kategóriu migrantov kočujúcich cez európske štáty, ktorí pre najväčšie sociálne dávky nakoniec končia v Nemecku," podčiarkol český prezident.

Vyzval na to, aby sociálna demokracia chránila národné záujmy a historické korene tak vlastné, ako aj európskej kultúry, pričom si podľa neho treba uvedomiť, že európska kultúra nie je zlučiteľná s kultúrou nenávisti voči neveriacim.

Česká hlava štátu záverom popriala predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý tiež vystúpil na konferencii, úspech jeho strane v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Stúpenec vysokej miery zdanenia

Škandinávsky model sociálneho štátu jasne dokazuje, že vysoká miera zdanenia nie je prekážkou ekonomickej úspešnosti, na rozdiel od tvrdení neoliberálov, ktorí hovoria, že čím nižšie dane, tým lepšie. Vysoká miera zdanenia podľa Zemana, naopak, vedie k tomu, čo je základná sociálno-ekonomická hodnota, a tou je sociálna kohézia - sociálna súdržnosť. "Pretože práve týmto prerozdeľovaním cez daňové kanály odstraňujeme nadmernú polarizáciu spoločnosti, nadmerné a často nie celkom zaslúžené diferencie medzi jednotlivými sociálnymi skupinami," upozornil český prezident.

"A to hovorím ako človek, ktorý sa domnieva, že tým, ktorí odmietajú ponúkanú prácu, by sa nemali vyplácať štedré sociálne dávky. Nie som teda priaznivec toho, aby niekto žil na útraty štátu, pokiaľ má na to, aby mohol efektívne pracovať," doplnil.

Miera zdanenia v škandinávskych krajinách, ktorá je najvyššia v Európe, podľa Zemana dokazuje, že vysokú mieru zdanenia možno spojiť s ekonomickou úspešnosťou, avšak len za podmienky, že sa daňový výnos nerozkradne. "Priznajme si, že sme po pravicových vládach zdedili karikatúru trhovej ekonomiky, spočívajúcu v tom, že jednou z foriem privatizácie je prosté zlodejstvo. Rovnako sme zaťažení aj obrovskou vlnou daňových únikov, ktorú niektorí pokladajú za gavaliersky delikt, kým v USA je daňový únik považovaný za druhý najťažší trestný čin, hneď po vražde," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok