Školková po prehre s Poľskom: Ešte budeme bojovať

TASR
10.10.2015 20:52

Slovenské hádzanárky nemajú po druhom dueli kvalifikácie ME 2016 na konte ani bod. V Šali prehrali s Poľskom 21:23 a výrazne si tak skomplikovali situáciu v boji o dve postupové miestenky z 5. skupiny.

SITA/Martin Havran

Slovenkám nevyšiel pokus o obra

Zverenky trénera Dušana Poloza v značne oklieštenej zostave predtým na palubovke Maďarska prehrali vysoko 19:32. Kvalifikácia pokračuje ďalším dvojzápasom až v marci budúceho roka, Slovenky sa stretnú s outsiderom skupiny Fínskom najskôr vonku a potom v odvete doma. Na budúcoročné ME do Švédska postúpia z každej skupiny prvé dva tímy a najlepšie družstvo z tretích miest.

Ešte pred zápasom dostali pamätné plakety Slovenského zväzu hádzanej Katarína Dubajová a Darina Sveráková. Dubajová je rekordérkou v počte štartov (229) a gólov (854) v slovenskej reprezentácii, v júni tohto roka sa s najcennejším dresom rozlúčila. Sveráková je dlhoročnou trénerkou, pôsobila aj pri slovenských mládežníckych reprezentáciách. Ocenenia im odovzdal prezident SZH Jaroslav Holeša.

Kvalifikácia ME 2016 hádzanárok - 2. kolo:
Slovensko - Poľsko 21:23 (11:14)
Zostava a góly SR: Tóthová, Medveďová - Rechtorisová 2, Fiľková-Trehubová 2, Školková 9/5, Horňáková 3, Szarková 1, Bíziková 1, Súkenníková 1, Habánková 1, Szücsová, Kostelná, Veselková 1, Kertészová, Bujnochová, Szőkeová. Najviac gólov Poľska: Niedzwiedzová 5, Kobylinská a Kudlacová-Glocová po 4. Rozhodovali: Alpaidzeová a Berezkinová (obe Rus.), vylúčenia: 1:4, 7m hody: 6/5 - 4/4, 1300 divákov

Školková: Na ihrisku sme nechali všetko

Skóre po päťdesiatich sekundách otvorila Školková, Poľky ale v úvodnej päťminútovke na každý gól domácich okamžite odpovedali a v 6. minúte už viedli 5:3. Slovenky reagovali trojgólovou šnúrou, no od stavu 7:6 z ich pohľadu nasledovala vyše 11-minútová hluchá pasáž bez presného zásahu. Domáce sa nevedeli presadiť cez kompaktnú obranu na čele s brankárkou Wysokinskou a Poľky sa tak v 21. minúte dostali do "trháku" 11:7. Do kabín išli napokon s trojgólovým náskokom.

Slovenky začali druhý polčas vo veľkom štýle a po góloch Školkovej a Horňákovej znížili na 13:14. Technické chyby na strane domácich ale v 39. minúte znamenali opäť trojgólový náskok súpera 16:13. Slovenky na čele so streleckou líderkou Školkovou sa nevzdávali, necelých osem minút pred koncom znížili na 19:20. Skúsenejšie Poľky ich ale v dramatickej koncovke k vyrovnaniu nepustili a svoj náskok ešte zvýšili.

Martina Školková, najlepšia strelkyňa SR s 9 gólmi: "Bol to ťažký zápas, najmä po vysokej prehre v Maďarsku. Sily nám dochádzali, ale každá jedna sme na ihrisku nechali všetko a bolo vidieť, že je na čom stavať. Verím, že toto družstvo sa bude výkonnostne posúvať hore. V rozhodujúcicih chvíľach sa ukázali skúsenosti súpera, Poľky vedeli podržať loptu a ľahšie dávali góly. Ale nemáme sa za čo hanbiť, neskladáme zbrane a budeme ešte o postup bojovať."