Čím bol predaj elektrární? Fico sa v parlamente sporil s Dzurindom

TA3 SITA TASR
28.5.2015 11:23

Slovná prestrelka medzi premiérom Robertom Ficom a bývalým šéfom vlády Mikulášom Dzurindom pokračovala aj vo štvrtok. Dôvodom bol predaj Slovenských elektrární.

Čím bol predaj elektrární? Fico sa v parlamente sporil s Dzurindom
SITA

Dzurinda: Fico fňuká, v rukách má inštrument

Fico v stredu opakovane vyhlásil, že štát prišiel predajom Slovenských elektrární o stámilióny. Expremiér Mikuláš Dzurinda to rezolútne odmieta. Ak slovenská vláda predala v rokoch 2005 a 2006 elektrárne pod cenu, premiér Fico mal a aj má v rukách inštrument, ako na základe objektívnych údajov tieto peniaze z Enelu "vytriasť", vyhlásil vo štvrtok Dzurinda. V čase privatizácie elektrární bol predsedom vlády.     

"Prečo tu fňuká, prečo nás osočuje, keď má v rukách inštrument, ako peniaze z Enelu vydolovať, ak sme elektrárne predali pod cenu?" pýtal sa Dzurinda. Tým inštrumentom má byť takzvaný closing, čiže uzatvorenie transakcie. Podľa Dzurindu nebol closing do dnešného dňa ukončený, a práve v rámci neho môže vláda žiadať dodatočné financie od Enelu.     

"Uzavretie nie je ukončené, ale vláda v tomto ani vôbec nekoná. Fico tu 'oblbuje' národ a nepýta peniaze," dodal Dzurinda. V čase vlády Ivety Radičovej sa podľa jeho slov o ukončenie tohto uzatvorenia snažil vtedajší minister financií Ivan Mikloš. Podľa Dzurindu sa to ale nepodarilo. Odhaduje pritom, že vláda by mohla žiadať doplatenie 100 až 200 miliónov eur.

"Bársčo ste mi vyčítali"

Dzurinda v rámci svojho vystúpenia v pléne zdôraznil, že Slovensko predalo podiel v elektrárňach za dobrú cenu. Argumentoval tým, že vtedajšia vláda prijala najvyššiu ponuku z troch predložených. Išlo podľa neho o trhovú cenu a dokonca medzinárodný poradca kabinetu radil, že každá z týchto troch ponúk by bola dobrá.      

Okrem toho, za desať rokov mu podľa jeho slov cenu za predaj podielu v elektrárňach nikto nevyčítal. "Bársčo ste mi vyčítali, ale že sme zle predali elektrárne, to som sa dozvedel pred mesiacom," opísal Dzurinda. Vtedy to v pléne vyhlásil premiér Fico a na základe toho si následne Dzurinda vypýtal od vlády informáciu o privatizácii elektrární.

Fico: Skutok sa týka aj súčasných poslancov

"Obviňovanie Roberta Fica je neuveriteľne špinavou demagógiou," zdôraznil Dzurinda. Zľahka by to označil za Cirkus Humberto. "Tým nechcem tento svetoznámy cirkus nijako uraziť," podotkol poslanec. Kládol si tiež otázku, prečo to Fico robí. Podľa neho len potrebuje odpútať pozornosť od svojich "prúserov".     

Premiér počas svojho vystúpenia v pléne v stredu uviedol, že Slovensko prišlo pri privatizácii elektrární o 800 miliónov eur alebo vtedajších 24 miliárd slovenských korún. "Verím, že tento skutok bude preverený," podčiarkol premiér. Týka sa to pritom podľa jeho slov pomerne veľkého počtu poslancov, ktorí sú aj dnes v parlamente a v tom čase mali politickú zodpovednosť.

Vymenoval napríklad Dzurindu, ministra financií Ivana Mikloša, šéfa rezortu spravodlivosti Daniela Lipšica, predsedu parlamentu Pavla Hrušovského či podpredsedu NR SR Bélu Bugára.

"Mohol by som možno ešte vymenovať ďalších pár poslancov, ktorí v tom čase sedeli a pozerali sa na to, ako bola Slovenská republika obratá o 24 miliárd slovenských korún," zdôraznil Fico.

V roku 2014 začali stíhanie

V júli 2014 bolo podľa neho v tejto veci začaté trestné stíhanie pre zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. V uznesení o začatí trestného stíhania sa podľa Fica konštatuje, že krátko predtým, ako boli v roku 2005 elektrárne privatizované a bola stanovená suma, za ktorú sa 66 % akcií firmy predalo talianskej spoločnosti Enel, sa umelo znížila hodnota vlastného imania SE. A to o viac ako 12 miliárd slovenských korún.     

"Hneď po tom boli Slovenské elektrárne predané za 32 miliárd korún," pripomínal predseda vlády. Už len na základe tohto podozrenia možno podľa neho konštatovať, že štát a jeho občania boli okradnutí o 12 miliárd korún. "A to sme ešte len na začiatku privatizácie," upozornil.     

Zaujímavé podľa neho je, že mesiac po privatizácii elektrární sa navýšila hodnota firmy na 56 miliárd slovenských korún. Podľa Fica tak možno povedať, že to bola skutočná hodnota elektrární, o 24 miliárd korún vyššia než predajná cena 66-% podielu vo firme. "Niekedy mám pocit, že kvôli malej smietke v očiach opozícia nevidí brvná," dodal premiér.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok