Dôvera nebude dlžníkom hradiť lieky a zubára, ak nepôjde o akútne stavy

SITA
26.3.2015 16:48

Zdravotná poisťovňa Dôvera eviduje v súčasnosti okolo 100-tisíc subjektov, ktoré jej dlhujú na odvodoch celkovo 113 mil. eur. Najväčšiu časť, 70 tisíc, tvoria fyzické osoby s dlhom takmer 80 mil. eur. Zvyšok sú zamestnávatelia.

Dôvera nebude dlžníkom hradiť lieky a zubára, ak nepôjde o akútne stavy
SITA

Poisťovňa chce odstrániť falošnú solidaritu

Kým doposiaľ dlžníkom v súlade so zákonom nepreplácala plánované hospitalizácie, kúpele či schvaľované zdravotnícke pomôcky, od začiatku budúceho mesiaca im nebude hradiť ani lieky v lekárňach, či starostlivosť u zubných lekárov, ak nepôjde o akútne stavy. Obmedzenia sa týkajú len fyzických osôb, kam radí napríklad samostatne zárobkovo činné osoby, či dobrovoľne nezamestnaných.

"Zákon vraví, že dlžníci majú nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preto sa budeme snažiť dodržiavať zákon. Peniaze, ktoré takýmto spôsobom získame, chceme, aby boli použité na úhradu poskytovateľom a financovanie zdravotnej starostlivosti," uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan. Podľa neho chcú takto odstrániť falošnú solidaritu, ako tvrdí, nie to je férové voči tým, ktorí si odvody riadne platia.

Prístup k dlžníkom má oporu v legislatíve

Finančný riaditeľ Dôvery Radomír Vereš vysvetľuje, že opatrenia sa nebudú týkať dlžníkov, ktorí majú so zdravotnou poisťovňou dohodnutý splátkový kalendár a riadne ho dodržiavajú. V súčasnosti má Dôvera 1 500 takýchto poistencov. "Budú mať taký istý nárok ako ten, ktorý platí riade a včas, za predpokladu, že budú dodržiavať dohodu o splátkach," povedal Vereš. Opatrenie sa nebude týkať ani zamestnancov a poistencov štátu.

Vereš tvrdí, že ich prístup k dlžníkom má oporu v legislatíve. Konštatuje, že pri vymáhaní dlhu využívajú všetky zákonné možnosti. Z dlžnej sumy 80 mil. eur je väčšina na exekúcii. Kultan podotýka, že už v súčasnosti môže dlžník svoj dlh vyrovnať nielen napríklad cez banku, ale aj u lekára či lekárnika. "Je to čisto dobrovoľná vec, keď lekár, alebo dlžník nechce, tak nemusí," konštatuje riaditeľ Dôvery. Podľa neho ide len o službu navyše pre klientov.

Čo sa týka kategórie dlžníkov z radu zamestnávateľov, ideálne by podľa Vereša bolo, keby sa zákonodarca rozhodol, že štatutárov a spoločníkov firiem zaradí na zoznam dlžníkov. "Aby ako fyzické osoby nemali oni nárok na zdravotnú starostlivosť, keď ich firmy robia dlhy a neplatia," konštatuje Vereš s tým, že v súčasnosti sa ich obmedzenia nedotýkajú.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok