Hádzanári Francúzska získali rekordný piaty titul majstrov sveta

1.2.2015 23:01

V nedeľňajšom finále 24. edície svetového šampionátu zdolali vo vypredanej hale v Lusaile domáci Katar 25:22 a na tróne vystriedali Španielov. Tí po prehre 28:29 s Poľskom po predĺžení v súboji o tretie miesto zostali bez medaily.

Francúzi potvrdili svoju dominanciu vo svetovej mužskej hádzanej, keď sú aj úradujúcimi majstrami Európy a olympijskými víťazmi. Na MS predtým triumfovali v rokoch 1995, 2001, 2009 a 2011 a osamostatnili sa na čele historickej tabuľky. Štyri tituly majú na konte Švédsko a Rumunsko. Katar napriek prehre vo finále dosiahol historický úspech a na svetovom šampionáte získal medailu ako prvá mimoeurópska krajina. Úradujúci ázijskí šampióni, prešpikovaní naturalizovanými legionármi, sa až doteraz nikdy na MS nedostali ani do najlepšej osmičky.
Prvý polčas finále patril v búrlivej atmosfére zaplnenej 15-tisícovej supermodernej haly v Lusaili Francúzom. "Galský kohút" viedol v 8. minúte 4:2 a po štvrťhodine odskočil už na rozdiel štyroch gólov 9:5. V 23. minúte to bolo už 13:7 pre favorita, Katarčania ale reagovali sériou troch presných zásahov a do kabín odchádzali iba s trojgólovým mankom. Po zmene strán domáci zdramatizovali priebeh a aj vďaka úspešným zásahom brankára Danijela Šariča vyrovnali v 40. minúte na 17:17. Skúsenejší Francúzi ale desať minút pred koncom získali rozhodujúci náskok 22:19 a duel dotiahli do víťazného konca.

Nikola Karabatič bol s piatimi gólmi topstrelcom zlatého tímu, za Katar sa sedemkrát strelecky presadil Žarko Markovič. Francúzi ako jediní na celom turnaji neprehrali ani jeden zápas. Zároveň si zabezpečili miestenku na OH 2016 v Rio de Janeiro, Katar má zasa istú účasť na budúcich MS 2017 vo Francúzsku. "Chýbala nám už po náročnom turnaji sviežosť a tak odvaha, viac ako talent, nám dnes priniesla víťazstvo. Opäť sme stavali na solídnej defenzíve a zisk titulu je pre nás ďalší fantastický moment," povedal kouč Francúzov Claude Onesta.

Bronzové medaily brali Poliaci. V dramatickom súboji o 3. miesto vyhrali nad obhajcami titulu zo Španielska 29:28 po predĺžení a zopakovali bronzovú radosť z roku 2009. Najlepším strelcom víťazného tímu bol pred 9400 divákmi s ôsmimi gólmi Michal Szyba, Španielom nestačilo v "malom finále" ani sedem presných zásahov Victora Tomasa.
Brankára majstrov sveta Thierryho Omeyera zvolili za najužitočnejšieho hráča šampionátu, do All Star tímu sa okrem neho dostal aj ďalší Francúz Nikola Karabatič. Katar má rovnako dvojnásobné zastúpenie v hviezdnej zostave, sú v nej Rafael Capote a Žarko Markovič. Ideálnu sedmičku dopĺňajú Španiel Valero Rivera, Poliak Bartosz Jurecki a Slovinec Dragan Gajič. Ten bol do 71 gólmi aj najlepším strelcom MS.

Slovenskí reprezentanti v boji o Katar stroskotali už v prvej fáze európskej kvalifikácie, keď v 2. skupine obsadili nepostupovú druhú priečku za Rumunskom. Na MS štartovali doteraz dvakrát (2009, 2011).

MS hádzanárov v Katare

finále:

Katar - Francúzsko 22:25 (11:14)

Najviac gólov: Markovič 7/3, Capote 6, Vidal a Mallash po 3 - Nikola Karabatič 5, Narcisse a Porte po 4. Rozhodovali: Novotný a Horáček (obaja ČR), 7m hody: 3/3 - 3/2, vylúčení: 4:2, 15.000 divákov

o 3. miesto:

Poľsko - Španielsko 29:28 po predĺžení (24:24, 13:13)

Najviac gólov: Szyba 8, Syprzak 6, Winsiewski 4 - Tomas 7, Rivera 5/3, Aguinagalde a Garcia po 4. Rozhodovali: Hansen a Gjeding (obaja Dán.), 7m hody: 2/1 - 3/3, vylúčenia: 4:1, 9400 divákov