Českí vedci vyvinuli svetový unikát, domáci test na rakovinu

TASR
11.12.2014 14:21

Pre rakovinu prostaty, ktorá je najčastejším zhubným typom nádorového ochorenia o mužov v Česku, je veľmi dôležitá včasná diagnóza, pretože v ranom štádiu sa dá v drvivej väčšine prípadov úspešne liečiť.

Českí vedci vyvinuli svetový unikát, domáci test na rakovinu
SITA

Brnianski vedci z Mendelovej univerzity teraz predstavili prelomovú a vo svete jedinečnú novinku: domáci test, ktorý rakovinu prostaty dokáže odhaliť. Funguje jednoducho, podobne ako bežný tehotenský test, informoval dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Tím vedcov z laboratória metalomiky a nanotechnológií pod vedením profesora René Kizeka vyše štyri roky pracoval s aminokyselinou sarkosín, ktorá podľa zistení amerických vedcov z roku 2009 funguje ako jeden z potenciálnych ukazovateľov ochorenia prostaty. Brnianski vedci spolupracujú pri výskume s urologickými oddeleniami fakultných nemocníc v pražskom Motole a u sv.Anny v Brne.

Jeden z vedcov Zbyněk Heger povedal pre český denník Právo, že analyzovali vzorky vyše 500 pacientov a na základe toho vyvinuli jednoduchý senzor pre domácu diagnostiku obsahu sarkosínu v moči. Senzor bude teda podobný tehotenskému testu. "Ľudia by si ho mohli kúpiť v lekárni alebo v obchode za pár korún," dodal Heger.


Muži, ktorí neradi chodia k urológovi na nepríjemné vyšetrenia, doma ponoria papierik do nádobky s močom a ukáže sa im negatívny alebo pozitívny výsledok. V prípade potreby sa potom urýchlene vyberú k špecializovanému lekárovi.


Brnianski výskumníci zistili, že výrazne zvýšená hladina sarkosínu sa vyskytuje práve u pacientov s rakovinou prostaty.


Tento druh rakoviny nebolí a výraznejšie sa prejaví, až keď metastázuje. Vďaka pravidelným testom by sa však choroba podchytila v tej najranejšej fáze.


Profesor Kizek dodal, že svoju úlohu dotiahli až do konca, lebo test je v podstate nachystaný pre bežné použitie. Teraz intenzívne hľadajú partnera, ktorý by ich nápad komerčne využil, napísal portál Novinky.cz.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok