Poslanci schválili štátny rozpočet, deficit dosiahne 2,29%

TA3 TASR
4.12.2014 12:14

Poslanci parlamentu chválili budúcoročný rozpočet z dielne Petra Kažimíra.

Deficit má klesnúť

Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť 2,29 % hrubého domáceho produktu. Klesne tak z tohtoročných očakávaných 2,9 %. Verejný dlh má ostať pod hranicou 55 % HDP. Vyplýva to z rozpočtu verejnej správy na budúci rok, ktorý dnes definitívne schválil parlament.

Zo 142 prítomných zákonodarcov hlasovalo za zákon roka 81 poslancov vládneho Smeru-SD, proti bolo 53 a hlasovania sa zdržalo 8 opozičných a nezaradených zákonodarcov.


Vláda si v prípade deficitu stanovila aj rezervu vo výške 0,2 % HDP na riziká makroekonomického vývoja. Dôvodom je totiž pokračujúci geopolitický konflikt, ktorý má vplyv aj na vývoj európskych ekonomík, ktoré sú kľúčovými obchodnými partnermi Slovenska.


Rezort financií musel v rozpočte nájsť prostriedky na viaceré nové opatrenia, ktoré začnú platiť od budúceho roka. Sú nimi zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody pre nízkopríjmových zamestnancov či navýšenie platov učiteľov a zamestnancov vo verejnej správe a štátnej službe. Taktiež vláda vyčlenila peniaze na rozšírenie kapacity predškolských zariadení, ako aj na zavedenie súbehu pomoci v hmotnej núdzi a mzdy. Ako uviedol minister financií Peter Kažimír, najväčšou položkou z toho je práve zavedenie odvodovej úľavy, ktorá si vyžiada náklady v objeme 150 miliónov eur.

300-miliónová rezerva

Parlament odobril pozmeňujúce návrhy z jednotlivých výborov, ktorými sa navyšujú prostriedky pre viaceré kapitoly, napríklad Kanceláriu prezidenta SR, viac peňazí dostane aj rezort školstva, hospodárstva, práce, či zdravotníctva. Pôvodný vládny návrh deficitu na úrovni 1,98 % sa tak v parlamente zvýšil na aktuálnych 2,29 % HDP.

Vláda si pre budúci rok vytvorila rezervu aj v oblasti výberu daní. "Vytvárame si dodatočnú rezervu vo výške 300 miliónov eur na lepšie príjmy, najmä z dane z príjmov právnických a fyzických osôb, spotrebných daní aj dane z pridanej hodnoty," vyčíslil Kažimír.


Ako vyplýva z predpokladov rozpočtu, slovenská ekonomika v tomto roku dosiahne rast 2,4 % a v roku 2015 mierne zrýchli na 2,6 %. Zamestnanosť má v roku 2015 stúpnuť o 0,4 %, pričom pozitívne sa bude podľa rezortu financií vyvíjať počet zamestnaných najmä v trhových službách a priemysle. "Miera nezamestnanosti klesne v roku 2015 na približne 13 % a jej poklesu bude napomáhať aj mierne zníženie počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva," predpokladá MF SR. Reálna mzda by mala  v nasledujúcom roku dosiahnuť tempo rastu na úrovni 2,1 %, čo bude v súlade s rastom produktivity.

Šramko: Rizikom sú eurofondy a geopolitický vývoj

Rozpočet na rok 2015 plní náš základný záväzok voči Európskej únii, ktorým je mať vyrovnaný rozpočet zo štrukturálneho pohľadu v roku 2017. Najväčšími rizikami pre budúcoročný štátny rozpočet sú však geopolitický vývoj a nečerpanie eurofondov. Povedal v diskusnej relácii na TABLET.TV predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

"V tomto roku sa najväčší problém slovenskej ekonomiky javí nečerpanie eurofondov. Nemáme zatiaľ žiadny dôkaz, ktorý by hovoril, že sa zmenil prístup. Má to negatívny vplyv na verejné financie a strácame potenciál ekonomiky, ktorý sa mohol vybudovať použitím týchto prostriedkov," zdôraznil Šramko.

Rozpočtový schodok v roku 2015 bude 2,29 %. Pôvodný návrh bol o tri desatiny percenta nižší, no v parlamente došlo k jeho navýšeniu najmä pre zavedenie daňovo odpočítateľnej položky na zdravotné odvody pre nízkopríjmových zamestnancov. Šramko to nepovažuje za problém. "Úľava na odvodoch môže pomôcť ekonomike tým, že sa zvýši možnosť vytvárať pracovné miesta aj pre nízkopríjmové skupiny ľudí a dlhodobo nezamestnaných," dodal Šramko, ktorý ocenil, že si vláda vytvorila rezervu na nepriaznivejší vývoj externého prostredia vo výške 0,2 % HDP.

"Geopolitický vývoj vo svete má vplyv aj na náš rozpočet. Je tu konflikt na Ukrajine a nikto nevie predpokladať, ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi EÚ a Ruskom. Vývoj nie je istý, preto sme považovali za potrebné odporučiť rezervu na nepredvídané výdavky," konštatoval Šramko.

Záznam z tlačovej besedy ministra financií Petra Kažimíra

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok