Švajčiari v referende jasne odmietli ďalšie obmedzenie prisťahovalectva

TASR TA3
30.11.2014 12:57

Nechceme ďalšie obmedzovanie prisťahovalectva. Takýto jasný signál vyslali Švajčiari v ľudovom hlasovaní. Proti iniciatíve, ktoré chcela počet imigrantov znížiť na štvrtinu, sa vyjadrilo 74 percent voličov.

K 14.00 h boli sčítané hlasy v 18 z 26 kantónov. Odporcovia protiprisťahovaleckej iniciatívy v žiadnom nezískali väčšinu.
Z čiastkových výsledkov vyplýva, že neuspeli ani zvyšné dva celonárodné plebiscity, v ktorých sa Švajčiari vyjadrili k tomu, či si želajú navýšenie zlatých rezerv (okolo 60 percent voličov povedalo nie) a zrušenie daňových výhod pre cudzincov. Pri druhom menovanom referende sa očakáva najtesnejší výsledok.

Konzervatívna ekologická skupina Ecopop navrhla, aby celkový počet imigrantov nebol vyšší než 0,2 percenta obyvateľov Švajčiarska. To by znamenalo obmedzenie množstva prisťahovalcov zo súčasných 100.000 na menej ako 17.000 ročne.

Návrh na sprísnenie imigračných kvót odsúdili hlavné švajčiarske politické strany i podnikateľské skupiny. Iniciátori referenda sa spoliehali na protiprisťahovalecké nálady veľkej časti verejnosti.

Podporovatelia iniciatívy argumentujú potrebou zníženia rozpočtového zaťaženia krajiny, zatiaľ čo odporcovia varujú pred možnými negatívnymi dôsledkami reštrikcií pre švajčiarsku ekonomiku a vzťahy s EÚ.

Tesná väčšina švajčiarskych voličov sa už v plebiscite z 9. februára 2014 vyslovila za znovuzavedenie kvót pre cudzincov, čo je v rozpore s existujúcimi dohodami o slobodnom pohybe medzi Švajčiarskom a EÚ.

Výsledok referenda vyvolal napätie vo vzťahoch Bruselu s Bernom. Švajčiarsko nie je členom Únie, ale udržiava s ňou intenzívne obchodné vzťahy. Švajčiarska vláda sa preto snaží nájsť v otázke prisťahovalectva kompromis, ktorý by uspokojil domácich voličov aj EÚ.

Podľa politológa Clauda Longchampa z inštitútu gfs.bern iniciatívu Ecopop nemožno porovnávať s protiimigračnou iniciatívou Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) z 9. februára. Tá mala mimoriadny mobilizačný potenciál, no požiadavky predstaviteľov Ecopopu sú príliš extrémne, aby mohli presvedčiť väčšinu občanov.

Iniciatíva Ecopop tiež požaduje, aby sa aspoň desať percent z peňazí určených na rozvojovú pomoc využilo na dobrovoľné plánovanie rodiny. Argumentuje, že ľudstvo nemôže rásť donekonečna, a to ani vo Švajčiarsku, ani globálne.

Šéf Ecopopu Andreas Thommen v reakcii na výsledky kritizoval "zlomyseľnú referendovú kampaň". "Bojujeme za ľudské práva a nadávajú nám do rasistov. To je zlé," vyhlásil Thommen.

Zo súčasných 8,2 milióna obyvateľov krajiny tvoria zhruba 23 percent cudzinci, pochádzajúci zväčša zo štátov EÚ.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok